Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-10-12, 19:00 Autor: Klaudia Pokładek

Za blisko 9 milionów Paczków przebuduje płytę rynku

Fot. Klaudia Pokładek
Fot. Klaudia Pokładek
Burmistrz Paczkowa, Artur Rolka [Fot. Klaudia Pokładek]
Burmistrz Paczkowa, Artur Rolka [Fot. Klaudia Pokładek]
Za kilka dni rusza budowa Transgranicznego Centrum Obsługi Turystów. Gmina wystarała się o unijne miliony, wspólnie z czeskim Javornikiem.
W przyszłym tygodniu mają rozpocząć się prace przy przebudowie płyty rynku, która w przyszłości ma pełnić funkcję turystyczną. Konkretnie szykowana jest przez gminę, pod punkty obsługujące turystów. Przedsięwzięcie kosztować będzie blisko 9 mln zł, z czego ponad 5 mln, to wsparcie unijne z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg. Projekt realizowany jest w ramach partnerstwa z czeskim Jawornikiem.

O inwestycji mówi burmistrz Paczkowa, Artur Rolka.
- Zmieniamy trochę trakty jezdne. Będą zwężone, a chodniki poszerzone - z trzech metrów do pięciu. Zamierzamy tak przygotować płytę rynku, aby w przyszłości była płytą wielofunkcyjną. Mamy nadzieję, że staniemy się miastem turystycznym z prawdziwego zdarzenia. A do tego przecież potrzeba odpowiedniej bazy, nie tylko noclegowej, ale również gastronomicznej. Zabytkowa kostka w znacznej części zostanie, wymieniamy trylinkę na płyty granitowe. Przywracamy zdroje, będą wodopoje. A na trasie pomiędzy Paczkowem, a Javornikiem, będzie można poruszać się rowerami po specjalnej ścieżce rowerowej - wylicza burmistrz Artur Rolka.

Na trasach rowerowych po obu stronach granicy powstaną wiaty turystyczne z piecami chlebowymi, a nawet wędzarniami. Natomiast w ramach tego samego, wspólnego projektu, Czesi wyremontują u siebie stary budynek sądu, w którym powstanie Muzeum Paczkowsko-Javornickie.
Artur Rolka

Zobacz także

2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 13:18, Wiadomości z regionu Kolejna ofiara powodzi? Ciało ujawnione w powiecie nyskim To prawdopodobnie kolejna - trzecia - ofiara powodzi na Opolszczyźnie. Ciało odkryto podczas usuwania skutków powodzi w okolicach Bodzanowa w powiecie nyskim. » więcej
23242526272829
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »