Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2023-11-17, 11:34 Autor: Jakub Biel

Szewc, który został filozofem. W nyskiej PANS dyskutują o życiu i twórczości Jakoba Bohme

Konferencja PANS w Nysie [fot. Jakub Biel]
Konferencja PANS w Nysie [fot. Jakub Biel]
Konferencja PANS w Nysie [fot. Jakub Biel]
Konferencja PANS w Nysie [fot. Jakub Biel]
W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie trwa dwudniowa, międzynarodowa konferencja poświęcona Jakobowi Bohme, niemieckiemu filozofowi, z którego życia, poglądów i twórczości korzystali m.in. Adam Mickiewicz czy Olga Tokarczuk. W wydarzeniu biorą udział naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego oraz goście z Niemiec.
- To bardzo bogata konferencja w międzynarodowym gronie - mówi dr Tomasz Drewniak, prorektor ds. nauki i kształcenia PANS w Nysie.

- Dwa dni są wypełnione, po pierwsze sesjami naukowymi i one trwają od godzin porannych do godzin popołudniowych. Następnie zorganizowaliśmy wydarzenia otwarte, które propagują kulturę, twórczość artystyczną i związane są z Jakobem Bohme.

- Jakob Bohme to wyjątkowa postać ważna dla Dolnego Śląska i Opolszczyzny – mówi dr hab. Leon Miodoński z Uniwersytetu Wrocławski.

- Ponieważ jest jedną z kluczowych postaci historycznych związanych z kulturą niemiecką, z przenikaniem się rozmaitych tendencji intelektualnych na Śląsku. A drugi aspekt to jest taki czysto filozoficzny. To znaczy Bohme należy do tych potężnych umysłów filozoficznych, który w istotny sposób wpłynął na dalszy rozwój filozofii niemieckiej.

Konferencję zwieńczy premiera filmu Łukasza Chwałko pt. „Jakob Bohme, życie i twórczość”, który zostanie zaprezentowany dziś (17.11) w Sali Senatu PANS w Nysie o godzinie 17:40.
dr Tomasz Drewniak
dr hab. Leon Miodoński

Zobacz także

2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 13:18, Wiadomości z regionu Kolejna ofiara powodzi? Ciało ujawnione w powiecie nyskim To prawdopodobnie kolejna - trzecia - ofiara powodzi na Opolszczyźnie. Ciało odkryto podczas usuwania skutków powodzi w okolicach Bodzanowa w powiecie nyskim. » więcej
22232425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »