Jeszcze przez tydzień (do 30.07) wiolonczeliści z różnych zakątków świata będą gościć w Nysie. Od 20 lipca trwa 9. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa, czyli unikatowe w skali kraju kursy mistrzowskie dla młodych muzyków (głównie studentów), skoncentrowane na grze w zespołach wiolonczelowych. Wydarzeniu towarzyszy część festiwalowa, ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności, w tym nowych słuchaczy, którzy mimo późnej pory przyszli w sobotę (23.07) posłuchać dzieł Johanna Sebastiana Bacha.
Tradycyjnie już studenci Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie zmierzyli się ze specyfiką akustyki barowych wnętrz tamtejszego kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, prezentując wybrane, krótkie kompozycje Johanna Sebastiana Bacha przeznaczone na wiolonczelę solo, choć pojawił się również utwór wykonywany zespołowo.
Należy przy tym zaznaczyć, że prezentacja muzyki odbywa się w niecodzienny sposób, poszczególni wykonawcy są bowiem rozlokowani w różnych częściach kościoła (tuż przed prezbiterium, przed tylnymi ławami, w nawach bocznych i na balkonach), każda kolejna prezentacja dociera więc do słuchacza z zupełnie innej strony. Całość dopełniają wrażenia wizualne wywołane poprzez zachowanie w świątyni półmroku i wyraźne oświetlenie jedynie grającego w danej chwili muzyka.
- Uwielbiam muzykę i jakoś to jest mój świat - przyznaje nastoletnia uczestniczka koncertu, na co dzień ucząca się gry na skrzypcach. - Smyczkowe instrumenty, to najbardziej je lubię.
- Ja byłam zachwycona - dodaje inna słuchaczka. - Zastanawialiśmy się, gdzie najlepiej usiąść. Każde miejsce było wyjątkowe i w każdym miejscu można było tę muzykę odczuwać na zupełnie inny sposób, więc naprawdę uczta dla ciała i ducha.
Dodajmy, że specyficzne rozlokowanie muzyków i charakterystyczna akustyka świątyni są niecodziennym doświadczeniem dla samych wykonawców, muszących w umiejętny sposób wykorzystać właściwości rozprzestrzeniającego się, odbijającego wielokrotnie i powracającego dźwięku, a dla niektórych kursantów jest to pierwsze tego typu doświadczenie.
Myślę, że to jest bardzo dobry pomysł, zrobienie takich koncertów - mówi Anna Komusiński de Alba. - Jest po prostu super i bardzo mi się podoba grać, i nie tylko dla mnie, tylko dla innych ludzi tak samo. A tutaj moje koleżanka z Meksyku też gra, więc dla mnie to był bardzo ciekawy koncert, chyba trochę dłuższy niż ostatnio, ale bardzo, bardzo dobry.
Przypomnijmy, że tradycyjny koncert "Late Night Bach" w wykonaniu kursantów był drugim z pięciu zaplanowanych w Nysie, bezpłatnych koncertów 9. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, objętej patronatem medialnym Radia Opole. Kolejne wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek (25.07) o godzinie 18:00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego i będzie to okazja, żeby posłuchać występów wykładowców Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej. Artystom będą przy tym towarzyszyli wybitni pianiści, którzy od lat towarzyszą uczestnikom podczas zajęć kursowych, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem pedagogicznym i koncertowym.