Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-09-24, 16:07 Autor: Katarzyna Doros

Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim

Ławeczka Jerzego Kozarzewskiego w Nysie [fot. Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy FB]
Ławeczka Jerzego Kozarzewskiego w Nysie [fot. Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy FB]
Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła ławeczka z brązu poświęcona autorstwa rzeźbiarza prof. Mariana Molendy.
- To będzie pierwszy taki przykład, kiedy mieszkańcy mogą zobaczyć kogoś, kto do Nysy trafił po wojnie i tworzył nasze miasto - mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. - Jerzy Kozarzewski jest postacią wybitną w skali Nysy, ale też w skali naszego państwa. Bo dzięki opolskiemu oddziałowi IPN dowiedzieliśmy się o epizodach, które do tej pory były skrywane i nie ujrzały światła dziennego. Mam na myśli głównie działalność Narodowych Siłach Zbrojnych i to, że Jerzy Kozawszeki był twórcą tzw. drogi Konrada, czyli drogi, którą poruszali się emisariusze z Polski na zachód Europy. M.in. z tej drogi korzystał Witold Pilecki, postać nietuzinkowa i wszystkim pewnie znana. Natomiast w Nysie znany jako poeta, niezwykle ciepły, dobry człowiek, szczery i oddany miastu.

Jerzy Kozarzewski urodził się 21 października 1913 roku w Trawnikach, zmarł 1 lutego 1996 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. We wrześniu 1939 roku trafił do niewoli radzieckiej. W 1992 roku wydał pierwszy tomik wierszy "Dar codzienności", a po jego śmierci zostały odnalezione i wydane utwory z okresu wojny.
Kordian Kolbiarz

Zobacz także

2021-07-26, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Coraz mniej mieszkańców powiatu nyskiego szczepi się przeciw COVID-19. "Mała liczba nowych zakażeń daje złudne poczucie bezpieczeństwa" Spada zainteresowanie szczepieniami w powiecie nyskim. Władze powiatu zachęcają mieszkańców, by nie lekceważyli zagrożenia, jakie niesie ze sobą koronawirus. » więcej 2021-07-26, godz. 13:28, Kultura i rozrywka Przed nami nocne, wiolonczelowe granie - "Late Night Bach" już dziś (26.07) w Nysie Wiolonczelowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha zabrzmi dziś (26.07) wieczorową porą w barokowych wnętrzach Kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nysie. Będzie to trzeci z sześciu zaplanowanych w tym roku koncertów 8… » więcej 2021-07-25, godz. 18:05, Wiadomości z regionu Pilnują bezpieczeństwa i szkolą. Nad nyskim jeziorem ratownicy mają pracowite lato W czasie sezonu wakacyjnego ratownicy WOPR nie tylko strzegą bezpieczeństwa kąpiących się, ale także ich szkolą. Oferta jest szeroka - od karty pływackiej, przez kursy ratownika młodszego i wodnego po patenty żeglarskie czy uprawnienia… » więcej 2021-07-25, godz. 12:57, Kultura i rozrywka MAW w Nysie: publiczność zachwycona jazzowym występem w Bastionie św. Jadwigi [ZDJĘCIA] Sporym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem cieszył się sobotni (24.07) koncert jazzowy 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW). Tym razem jednak wiolonczela nie była częścią kilkuosobowego zespołu, lecz zabrzmiała w duecie… » więcej 2021-07-25, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące, że instytucja planuje jej rozbudowę. » więcej
261262263264265266267
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »