Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2024-11-14, 15:35 Autor: PAP/Bogusław Kalisz

3 tys. podpisów pod pozwem zbiorowym przeciwko Wodom Polskim

Powódź w Lewinie Brzeskim, stan na 20.09.24 r. [fot. Jarosław Madzia]
Powódź w Lewinie Brzeskim, stan na 20.09.24 r. [fot. Jarosław Madzia]
Na terenie gmin Lewin Brzeski i Nysa zebrano blisko trzy tysiące podpisów pod pozwem zbiorowym przeciwko Wodom Polskim - informuje Piotr Czuczman, jeden z organizatorów akcji. Zdaniem inicjatorów, to Wody Polskie odpowiadają za skalę zniszczeń w czasie wrześniowej powodzi.
Wspólną akcję zbierania podpisów pod pozwem zbiorowym przeciwko Wodom Polskim zorganizowali przedsiębiorcy z gmin Lewin Brzeski i Nysa, którzy uważają, że z powodu niewłaściwego postępowania WP doszło do zalania ulic w Nysie oraz blisko 90 proc. powierzchni gminy Lewin Brzeski.

Pierwsi akcję zbierania podpisów zakończyli mieszkańcy gminy Lewin Brzeski, gdzie według lokalnego przedsiębiorcy Marka Karasia zebrano półtora tysiąca podpisów.

- Jesteśmy przekonani, że powódź na naszym terenie to efekt niewłaściwych działań Wód Polskich, które zwlekały z opróżnieniem zbiorników retencyjnych do ostatniej chwili. Gdyby w odpowiedni sposób zareagowano na ostrzeżenia o nadchodzących opadach, istniała realna szansa na przechwycenie wód powodziowych i uniknięcie wielomilionowych strat - powiedział Marek Karaś.

Piotr Czuczman, który organizował akcję zbierania podpisów na terenie miasta i gminy Nysa, przekazał, że w Nysie i okolicznych miejscowościach zebrano 1,2 tysiąca podpisów.

- W sumie mamy więc blisko trzy tysiące podpisów. Kolejnym krokiem będą konsultacje z trójką prawników, którzy zgodzili się prowadzić naszą sprawę pro bono, a następnie opracujemy dalszy plan działania. Oczywiście, będziemy informowali wszystkich zainteresowanych o postępach w sprawie m.in. za pośrednictwem mediów - powiedział Czuman.

Wody Polskie podkreślają, że przez cały czas powodzi działały zgodnie z procedurami i obowiązującymi przepisami prawa. Według WP wyjaśnienie mechanizmów wrześniowej powodzi wymaga jeszcze wielu analiz i ekspertyz.

Zobacz także

2024-09-13, godz. 13:23, Wiadomości z regionu Zrzuty wody z Turawy, zbiorniki kaskadowe Nysy Kłodzkiej z dużymi zapasami Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wczoraj (12.09) zwiększył odpływ ze zbiornika w Turawie. - Zapadła decyzja, mimo że udało się wypracować ponad 200 procent rezerwy powodziowej - mówi Linda Hofman, rzecznik Wód Polskich… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu "Na razie brak niepokojących informacji". Sztab kryzysowy w Nysie W nyskim starostwie powiatowym obradował rano sztab kryzysowy w związku z intensywnymi opadami deszczu. Na razie brak niepokojących informacji, ale służby są w stanie najwyższej gotowości. Największe obawy dotyczą sytuacji w Gł… » więcej 2024-09-13, godz. 09:49, Wiadomości z regionu "Na ten moment rzeki są zabezpieczone". Na razie bez przekroczeń stanów ostrzegawczych Obecnie (godz. 09:30) na żadnym wodowskazie w województwie opolskim nie odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczy czy też alarmowych. Jednak mimo to, jak informuje przedstawiciel WCZK, te stany są wzrostowe. Najgorsza sytuacja może… » więcej 2024-09-12, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie nyskim. Podnosi się poziom rzek Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w powiecie nyskim. Tamtejsze starostwo szykuje się na różne warianty rozwoju sytuacji pogodowej. » więcej
30313233343536
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »