Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2024-01-25, 21:00 Autor: Jan Poniatyszyn

800 zł wyprawki z budżetu Głogówka za adopcję psa to dobry pomysł?

Schronisko w Konradowej ma rocznie od 200 do 250 zwierząt [fot. SdBZ w Konradowej]
Schronisko w Konradowej ma rocznie od 200 do 250 zwierząt [fot. SdBZ w Konradowej]
Płacenie za adopcję psów rozważają władze Głogówka. Ma to zmniejszyć wydatki gminy na schronisko dla zwierząt. Samorządy przeznaczają na ten cel coraz więcej pieniędzy. Siedem gmin z południa Opolszczyzny, proporcjonalnie do liczby mieszkańców, finansuje utrzymanie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Konradowej koło Nysy.
- Budżet Głuchołaz wydaje na to ponad 100 tysięcy złotych rocznie – mówi wiceburmistrz Roman Sambor. – Czy tych zwierząt jest więcej, czy mniej, to wzrost kosztów funkcjonowania schroniska trzeba finansować. Infrastruktura starzeje się i trzeba ją remontować. U nas bezdomnych psów jest chyba mniej. Pojawiają się inne, nietypowe problemy, jak wściekły lis, żmija, jenot, czego wcześniej nie było.

Gmina Głogówek przeciwdziałając bezdomności zwierząt finansuje czipowanie psów. Dodatkowo rozważa wprowadzenie wyprawki finansowej dla adoptujących psy ze schroniska w Kędzierzynie-Koźlu.

- Najprawdopodobniej będzie to 800 złotych dla osoby, która spełni warunki umowy z gminą – wyjaśnia burmistrz Głogówka Piotr Bujak. – Żeby uniemożliwić potencjalne wyłudzenia. Mamy doświadczenia innych samorządów. Można wprowadzić kontrole poprzedzające adopcję, kontrole następcze i pieniądze wypłacać z odroczonym terminem. Obserwujemy rosnące koszty opieki nad bezpańskimi zwierzętami. W ubiegłym roku do schroniska przelaliśmy ponad 130 tys. zł.

Pomysł władz Głogówka, obniżenia wydatków na utrzymanie bezpańskich psów, wywołuje też wątpliwości. Zwierzęta bezdomne muszą być przez policję, straż miejską lub inne służby dostarczone do schroniska.

- Dopiero stamtąd mogą być adoptowane po wcześniejszym poddaniu zabiegom weterynaryjnym, szczepieniu, czipowaniu, czasami kastracji, czyli po poniesieniu związanych z tym kosztów. Samo utrzymanie zwierząt w schronisku, karma nie jest już znaczącym kosztem. Dlatego sceptycznie podchodzę do pomysłów, żeby dopłacać do tak rozumianej adopcji – uważa Robert Giblak naczelnik Wydział Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nysie.

Główne koszty schronisk dla zwierząt to rosnące wydatki na płace pracowników, wodę, kanalizację, energię i obsługę weterynaryjną. Zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie jest zadaniem własnym gminy.
Roman Sambor
Piotr Bujak
Robert Giblak

Zobacz także

2024-02-02, godz. 15:00, Sport i turystyka PSG Stal Nysa powalczy o kolejne zwycięstwo w PlusLidze Dzisiaj (02.02) wieczorem kolejny mecz o ligowe punkty rozegrają siatkarze PSG Stali Nysa. W meczu 20. kolejki rozgrywek PlusLigi zespół trenera Daniela Plińskiego podejmie we własnej hali Exact Systems Hemarpol Częstochowa. » więcej 2024-02-02, godz. 12:10, Wiadomości z regionu Zbiornik Otmuchowski do remontu. Nadzór budowlany nakazał wzmocnienie "staruszka" Ponad 90-letni zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej w Otmuchowie przejdzie remont. Nakaz wzmocnienia konstrukcji wydał nadzór budowlany. Prace rozpoczną się wiosną i będą wiązały się z koniecznością spuszczenia znacznej ilości… » więcej 2024-02-01, godz. 16:45, Wiadomości z regionu 900 nowych miejsc pracy i inwestycja za 8 miliardów. IONWAY wchodzi do Nysy Docelowo 900 nowych miejsc pracy i inwestycja warta 8 miliardów złotych. Na terenie strefy ekonomicznej pod Nysą ruszyła budowa zakładu IONWAY - produkującego materiały katodowe wykorzystywane w samochodach elektrycznych marki Volkswagen… » więcej 2024-02-01, godz. 14:44, Wiadomości z regionu Jaka przyszłość czeka starostę nyskiego? Radni chcieli go odwołać, ale wniosku nie było Część radnych powiatowych wyraża wolę, aby zmienić urzędującego włodarza. Według zapowiedzi lokalnych polityków, na ostatniej sesji miał być rozpatrywany wniosek dotyczący odwołania starosty. Do tego jednak nie doszło. Na przeszkodzie… » więcej 2024-02-01, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Coraz większe braki na opolskich torach. "Teraz zaciskamy zęby" Do połowy lutego braki w taborze szynobusów powinny się 'uspokoić' - mówi wicemarszałek Szymon Ogłaza, pytany o sytuację na opolskich torach. W ostatnim czasie dwa opolskie szynobusy uległy awariom, dwa kolejne są na dużych i rozciągniętych… » więcej
64656667686970
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »