Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2023-09-18, 16:00 Autor: Jakub Biel

Dzień Sybiraka i 84. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. W Nysie uczczono pamięć ofiar II wojny światowej

Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Nysa upamiętniła 84. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę w 1939 roku. Uroczystości przed pomnikiem Patriotom Polskim zostały połączone z Dniem Sybiraka i przypomnieniem trudnych losów tysięcy rodaków deportowanych w głąb ZSRR.
- Wojna rozpoczęta przez Niemcy 1 września mogłaby się inaczej potoczyć, gdyby nie cios w plecy z 17 września - mówi Jerzy Czerwiński, senator RP

- Zasadniczy wkład mieli tu właśnie żołnierze radzieccy. To oni doprowadzili do przegranej kampanii wrześniowej i potem przez różne koleje losu II wojny światowej, doprowadzili do 45 lat faktycznej okupacji. Ciągle odczuwamy, jeszcze do tej pory jej skutki.

- To były okrutne, smutne i tragiczne dni. Pamięć o Sybirakach nie może zaginąć – mówi Henryk Merkel z nyskiego koła Związku Sybiraków.

- Przeszli katorgę tej męki w obozach. Zasługują, żeby uczcić ich mękę i zaangażowanie w niezapominanie o języku polskim. W polskość, która została kontynuowana.

- Ja się bardzo cieszę, że w tym szczególnym dniu towarzyszyło nam mnóstwo młodzieży - mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

- To kolejne wydarzenie, które przybliży historię, ale sprawi, że ci młodzi ludzie po tej uroczystości sięgną do internetu, poczytają sobie coś więcej i będą wiedzieli, dlaczego spotkali się w tym dniu i dlaczego ten dzień jest tak ważny dla nas wszystkich, dla naszej historii.

Po oficjalnych uroczystościach przedstawiciele nyskiego koła Związku Sybiraków udali się do lokalnych szkół, aby przybliżać młodemu pokoleniu trudną historię życia Polaków na wygnaniu.
Jerzy Czerwiński
Henryk Merkel
Kordian Kolbiarz

Zobacz także

2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 13:18, Wiadomości z regionu Kolejna ofiara powodzi? Ciało ujawnione w powiecie nyskim To prawdopodobnie kolejna - trzecia - ofiara powodzi na Opolszczyźnie. Ciało odkryto podczas usuwania skutków powodzi w okolicach Bodzanowa w powiecie nyskim. » więcej 2024-09-27, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Stolica kraju pomaga Opolszczyźnie Władze stołeczne Warszawy przekazały samorządom poszkodowanym przez powódź 20 mln zł. - Z tego po 5 mln zł trafi do gmin Głuchołazy i Nysa - informuje nyskie starostwo w mediach społecznościowych. » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »