Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-08-17, 12:30 Autor: Daniel Klimczak

Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic

Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Odkrycie archeologiczne na nyskim rynku. W czasie prac związanych z przebudową głównego miejskiego placu znaleziono pozostałości dawnej zabudowy.
Odsłonięte elementy znajdują się między ratuszem a bazyliką, czyli w części rynku, która od czasów powojennych pozostaje niezabudowana. Jak zauważa archeolog z Muzeum Powiatowego w Nysie Mariusz Krawczyk, o ile samo znalezisko nie było dla badaczy zaskoczeniem, to zdziwienie mogła budzić głębokość, na której natrafiono na pozostałości dawnych kamienic.

- Przy północnej pierzei rynku został odkryty ciąg piwnic dawnej zabudowy. Mniej więcej wiedzieliśmy, gdzie można się tych piwnic spodziewać, bo wiadomo, gdzie budynki, kamienice dawne kiedyś stały. Zaskoczeniem było to, że one wystąpiły bardzo płytko, bezpośrednio poniżej powierzchni chodnika. Niektóre okazało się, że są nie do końca zawalone - wyjaśnia.

Odkryte mury powstały w szerokim odstępie czasu. Najstarsze datowane są na okres późnego gotyku, a najmłodsze na 1. połowę XX wieku. Archeolodzy udokumentowali znalezisko, z kolei magistrat wraz z wykonawcą przebudowy pracują nad takim przeprojektowaniem przebiegu podziemnych instalacji oraz planowanej nawierzchni, by nie kolidowały one z odnalezionymi pamiątkami przeszłości. To spowodowało czasowe wstrzymanie robót.

Dodajmy, że to najprawdopodobniej nie koniec tego typu niespodzianek w trakcie prac na nyskim rynku. Badacze spodziewają się, że kolejne tajemnice zostaną odsłonięte podczas prowadzenia głębszych wykopów. Struktura tych elementów mogła jednak zostać naruszona w przeszłości, gdy w centrum Nysy powstawały podziemne instalacje sanitarne.
Mariusz Krawczyk

Zobacz także

2021-10-19, godz. 16:08, Sport i turystyka Trwa budowa nyskiego pumptracka. Jeśli pogoda pozwoli, pierwsi użytkownicy będą skorzystają z niego jeszcze w tym roku Trwa budowa pumptracka w Nysie. Realizacja inwestycji to między innymi efekt starań młodzieży, która od miesięcy apelowała do władz o utworzenie miejsca, w którym będzie można rozwijać umiejętności związane z wyczynową jazdą… » więcej 2021-10-19, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Do Nysy zbliża się silny wiatr, zebrał się sztab kryzysowy. To tylko ćwiczenia! W związku z prognozami silnego wiatru, w nyskim starostwie obradował dziś (19.10) powiatowy zespół zarządzania kryzysowego. Tym razem to element ćwiczeń, które co 5 lat odbywają się na Opolszczyźnie. » więcej 2021-10-19, godz. 11:00, Sport i turystyka Bolesna lekcja od mistrza Polski. Retransmisja meczu: Stal Nysa vs. Jastrzębski Węgiel w RO 3 SPORT Jastrzębski Węgiel pewnie ograł nyską Stal 3:0 w meczu 2. kolejki siatkarskiej PlusLigi. » więcej 2021-10-19, godz. 09:20, Wiadomości z regionu Powiat nyski także przygotowuje się do przebudowy dworca. W przetargu na to zadanie wystartowały 3 firmy Trzy firmy chcą podjąć się przebudowy nyskiego dworca na centrum przesiadkowe w zakresie, za który odpowiada tamtejsze starostwo. Powiat podzielił się zadaniami z gminą, która realizację swojej części inwestycji rozpoczęła w… » więcej 2021-10-18, godz. 14:45, Patronaty - polecamy "Od pomówienia do spalenia" - premierowy pokaz filmu już w sobotę w Nyskim Domu Kultury 'Od pomówienia do spalenia' to opowieść o historii kobiet i dziewcząt z XVI-XVIII w., mieszkających w okolicach Nysy, Prudnika, Jesenika, Sumperka, oskarżonych o czary i kontakty z diabłem. Jak twierdzą twórcy, wątek historyczny… » więcej
241242243244245246247
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »