Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-08-11, 16:13 Autor: Daniel Klimczak

Zakończył się remont nyskiej bazyliki. To pierwsze tak poważne prace od czasów powojennej odbudowy [ZDJĘCIA]

Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończył się trwający 3 lata remont nyskiej bazyliki. W tym czasie za prawie 21 milionów złotych wyremontowano dach, uzupełniono ubytki w zewnętrznych ścianach, a także odrestaurowano witraże, tynki sklepień i organy.
Ostatni tak poważny remont wykonano tuż po II wojnie światowej. Jak jednak zauważa proboszcz Parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie ksiądz prałat Mikołaj Mróz, w dźwigającym się ze zniszczeń kraju trudno było zastosować najlepszej jakości materiały. Swoje zrobił też upływ czasu.

- Kamienne elementy były tylko łatane betonowymi łatami. Beton się ukruszył, zaczęło wszystko odpadać. Przez 2 sezony bazylika stała bez dachu. Potem pojawił się prowizoryczny, płaski dach, a dopiero pod koniec lat 50. powstał ten strzelisty dach, tak jak to było przed pożarem. Do tego czasu jednak do wnętrza dostawała się woda i sklepienia były nią nasączone - tłumaczy.

To właśnie wymiana dachu był jednym z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych elementów remontu. Współwłaściciel wykonującej go firmy Jan Serafin wskazuje, że dużym wyzwaniem okazało się także uzupełnienie ubytków elewacji.

- 72 metry do szpicy wieży. Najtrudniejszym elementem przy dachu było postawienie rusztowań. Przy elewacji trudność polegała na doprowadzeniu do stanu, żeby nie za bardzo było widać, że myśmy cokolwiek z tymi cegłami robili, żeby nie było, że one są ładne, czyściutkie i świecące - dodaje.

W pracach uczestniczyło około 30 osób, a ich działania musiały być skoordynowane w taki sposób, by nie zakłócać porządku liturgicznego. Zdaniem wicewojewody opolskiej Teresy Barańskiej, nyska bazylika to niezwykle cenny zabytek.

- To unikat na skalę Europy. Dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego była możliwość przeprowadzenia prac, które pozwoliły jej odzyskać świetność na wiele, wiele lat - powiedziała.

Przyznana dotacja pozwoliła pokryć 85 procent kosztów robót.

Dodajmy, że na remoncie skorzystają także turyści, dla których uruchomiono nową ścieżkę dydaktyczną prowadzącą między innymi przez poddasze świątyni.

To jednak nie koniec koniecznych do wykonania prac. W dalszej kolejności niezbędna będzie renowacja ponad 100-letnich ławek, na którą parafii nie udało się dotąd uzyskać dofinansowania. Konieczne będzie też wykonanie witraży do 4 kościelnych kaplic. To już jednak zadanie, które prałat Mróz powierzy swojemu następcy. On sam za 2 tygodnie przestanie pełnić swoje dotychczasowe obowiązki, udając się na emeryturę.
ks. Mikołaj Mróz
Jan Serafin
Teresa Barańska

Zobacz także

2021-05-10, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Nyska biblioteka ogłosiła amnestię. Do końca maja zapominalscy nie zapłacą kar za zbyt długie przetrzymywanie książek Nyska biblioteka ogłosiła amnestię. W ten sposób instytucja chce zachęcić czytelników, którzy obawiając się kar, unikają oddawania przetrzymywanych książek. » więcej 2021-05-10, godz. 10:32, Kultura i rozrywka Ostatni moment na zgłaszanie udziału w konkursie wiedzy o nyskich fortyfikacjach. Zainteresowani muszą odpowiedzieć na 100 pytań Ostatni dzwonek dla chcących sprawdzić swoją wiedzę na temat nyskich fortyfikacji. Jeszcze tylko do dziś (10.05) można zgłaszać chęć udziału w konkursie 'Twierdza Nysa od podszewki'. » więcej 2021-05-08, godz. 19:37, Sport i turystyka III liga piłki nożnej: nieudana sobota opolskich drużyn W 30. kolejce III ligi piłkarskiej z drużyn z naszego regionu zapunktował tylko MKS Kluczbork. Przegrały Stal Brzeg i Polonia Nysa. » więcej 2021-05-07, godz. 08:15, Gospodarka Do czerwca można zgłaszać uwagi i wnioski do aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym Aktualizacja planu zarządzania ryzykiem powodziowym w Nysie była tematem konsultacji zorganizowanych jako część projektu Stop Powodzi. To inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. » więcej 2021-05-06, godz. 14:59, Gospodarka Ruszyły konsultacje w sprawie utworzenia zintegrowanej sieci tras rowerowych województwa opolskiego Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące utworzenia zintegrowanej sieci tras rowerowych w regionie. To jeden z etapów realizacji projektu „Opolskie na rowery”. Pierwsze spotkanie dotyczyło powiatu nyskiego. » więcej
279280281282283284285
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »