Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-08-11, 16:13 Autor: Daniel Klimczak

Zakończył się remont nyskiej bazyliki. To pierwsze tak poważne prace od czasów powojennej odbudowy [ZDJĘCIA]

Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończył się trwający 3 lata remont nyskiej bazyliki. W tym czasie za prawie 21 milionów złotych wyremontowano dach, uzupełniono ubytki w zewnętrznych ścianach, a także odrestaurowano witraże, tynki sklepień i organy.
Ostatni tak poważny remont wykonano tuż po II wojnie światowej. Jak jednak zauważa proboszcz Parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie ksiądz prałat Mikołaj Mróz, w dźwigającym się ze zniszczeń kraju trudno było zastosować najlepszej jakości materiały. Swoje zrobił też upływ czasu.

- Kamienne elementy były tylko łatane betonowymi łatami. Beton się ukruszył, zaczęło wszystko odpadać. Przez 2 sezony bazylika stała bez dachu. Potem pojawił się prowizoryczny, płaski dach, a dopiero pod koniec lat 50. powstał ten strzelisty dach, tak jak to było przed pożarem. Do tego czasu jednak do wnętrza dostawała się woda i sklepienia były nią nasączone - tłumaczy.

To właśnie wymiana dachu był jednym z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych elementów remontu. Współwłaściciel wykonującej go firmy Jan Serafin wskazuje, że dużym wyzwaniem okazało się także uzupełnienie ubytków elewacji.

- 72 metry do szpicy wieży. Najtrudniejszym elementem przy dachu było postawienie rusztowań. Przy elewacji trudność polegała na doprowadzeniu do stanu, żeby nie za bardzo było widać, że myśmy cokolwiek z tymi cegłami robili, żeby nie było, że one są ładne, czyściutkie i świecące - dodaje.

W pracach uczestniczyło około 30 osób, a ich działania musiały być skoordynowane w taki sposób, by nie zakłócać porządku liturgicznego. Zdaniem wicewojewody opolskiej Teresy Barańskiej, nyska bazylika to niezwykle cenny zabytek.

- To unikat na skalę Europy. Dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego była możliwość przeprowadzenia prac, które pozwoliły jej odzyskać świetność na wiele, wiele lat - powiedziała.

Przyznana dotacja pozwoliła pokryć 85 procent kosztów robót.

Dodajmy, że na remoncie skorzystają także turyści, dla których uruchomiono nową ścieżkę dydaktyczną prowadzącą między innymi przez poddasze świątyni.

To jednak nie koniec koniecznych do wykonania prac. W dalszej kolejności niezbędna będzie renowacja ponad 100-letnich ławek, na którą parafii nie udało się dotąd uzyskać dofinansowania. Konieczne będzie też wykonanie witraży do 4 kościelnych kaplic. To już jednak zadanie, które prałat Mróz powierzy swojemu następcy. On sam za 2 tygodnie przestanie pełnić swoje dotychczasowe obowiązki, udając się na emeryturę.
ks. Mikołaj Mróz
Jan Serafin
Teresa Barańska

Zobacz także

2021-07-14, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Dokumentacja przebudowy drogi z Jarnołtówka do Pokrzywnej na razie zbyt droga. Starostwo unieważni przetarg Nyskie starostwo niezadowolone z wyników przetargu na opracowanie dokumentacji przebudowy drogi w Jarnołtówku i Pokrzywnej. Jedyna złożona oferta ponad 3-krotnie przewyższa budżet zaplanowany na ten cel. » więcej 2021-07-14, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Czy place zabaw są bezpieczne? Mieszkańcy Nysy pytają o stan infrastruktury dla dzieci Mieszkańcy Nysy zastanawiają się, czy place zabaw w ich mieście są bezpieczne. To reakcja na niedzielny (11.07) wypadek, do którego doszło w jednym z takich miejsc. » więcej 2021-07-13, godz. 11:56, Gospodarka Opóźnia się rozpoczęcie prac na nyskim rynku. Magistrat tłumaczy, że to z powodu wolniejszego obiegu dokumentów Wciąż nie rozpoczęły się prace remontowe na nyskim rynku, mimo, że według wcześniejszych zapowiedzi, robotnicy mieli pojawić się na nim jeszcze w poprzednim miesiącu. » więcej 2021-07-13, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Rozpoczyna się zasiedlanie Osiedla Rodzinnego w Nysie. "Do rozwoju miast potrzebne są odważne i duże projekty" W Nysie oddano do użytku osiedle mieszkaniowe u zbiegu ulic Franciszkańskiej i Grodkowskiej. Stojące na nim 3 budynki wzniesiono dzięki rządowemu wsparciu w ramach programu Mieszkanie Plus. » więcej 2021-07-12, godz. 20:22, Wiadomości z regionu Nyskie starostwo chce szukać dodatkowych pieniędzy na remont alei Wojska Polskiego. Oferty w przetargu okazały się droższe od założeń samorządu Remont alei Wojska Polskiego w Nysie może kosztować więcej, niż zakładano. Tamtejsze starostwo najprawdopodobniej będzie więc musiało znaleźć dodatkowe pieniądze na realizację jednej z największych planowanych w tym roku inwe… » więcej
259260261262263264265
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »