Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-07-31, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Żywa lekcja historii w Nysie. Na fortyfikacjach i jeziorze można poznać przebieg walk, do których doszło na początku XIX wieku

Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Około 250 rekonstruktorów z Polski i Czech bierze udział w inscenizacjach w ramach tegorocznych Dni Twierdzy Nysa. Na miejscowych fortyfikacjach, a także na wodach jeziora odtwarzają oni przebieg walk toczonych na początku XIX wieku.
Część prezentowanych scen to próba odtworzenia w mniejszej skali rzeczywistych dawnych dziejów miasta. Komendant Fortu nr 2 w Nysie Krzysztof Herman wskazuje, że taka żywa lekcja historii to wieloletnia nyska tradycja.

- Mieliśmy przemarsz przez ulice Nysy, paradę żołnierzy, później zrobiliśmy manewry wojskowe w nowo otwartej suchej fosie obwałowań wysokich w Nysie. O 20:30 zaczynamy bitwę o Nysę, taką rekonstrukcję z 1807 roku - tłumaczy.

Coś dla siebie mogli znaleźć także miłośnicy historii o korsarzach. Na wodach Jeziora Nyskiego stoczono pozorowaną bitwę pomiędzy nimi a uczestnikami powstania na Haiti. Prezes Stowarzyszenia Historycznego Legionów Polskich Mazurka Dąbrowskiego Marek Szczerski wyjaśnia, że to historia stosunkowo słabo znana w naszym kraju

- Dzisiaj opowiadamy historię Polski zakrytą, ale prawdziwą. Opowiadamy o Polakach, którzy służyli we Włoszech i po zakończeniu wojny austriacko-francuskiej stali się tam jak gdyby, niepotrzebni i Napoleon wysłał ich na Santo Domingo. I to jest historia o tym, jak Polacy zostali piratami z Karaibów - dodaje.

Udział w tej rekonstrukcji wzięło około 50 pozorantów.

- Odgrywane tego typu scen wymaga od nas stałego poszerzania wiedzy - mówi Izabela Andrzejewska, która w inscenizacji bitwy o Nysę wciela się w postać francuskiej wiwandiery. Jak zauważa, najlepszym jej źródłem są dawne dokumenty i obrazy.

- Jest całkiem sporo ikonografii dotyczącej tych czasów. Poza tym zachowało się sporo dokumentacji źródłowej, ponieważ we Francji bardzo mocno regulowano prawnie życie markietanek; pojawiało się wiele ustaw dekretów dotyczących stricte tylko kobiet w armii - powiedziała.

Dodajmy, że imprezie towarzyszy piknik na forcie numer II, w czasie którego można zapoznać się także między innymi z wyposażeniem współczesnej armii polskiej.
Krzysztof Herman
Marek Szczerski
Izabela Andrzejewska

Zobacz także

2021-05-21, godz. 14:50, Sport i turystyka Stelmach trenerem Stali w kolejnym sezonie PlusLigi Duet Krzysztof Stelmach i Wojciech Janas pozostanie na ławce trenerskiej Stali Nysa. Zarówno Krzysztof Stelmach, jak i Wojciech Janas pełnią funkcję trenerów od sezonu 2018/2019, podczas którego poprowadzili Stalowców po wicemistrzostwo… » więcej 2021-05-21, godz. 08:00, Wiadomości z regionu W Nysie działa mini zoo. To społeczna inicjatywa działkowców, którzy chcą w ten sposób edukować dzieci [ZDJĘCIA] Na południu Opolszczyzny przybywa mini ogrodów zoologicznych. Po Otmuchowie tego typu inicjatywa pojawia się w Nysie, gdzie można zobaczyć kozy, daniele i owce, a w przyszłości może także alpaki i konie. » więcej 2021-05-20, godz. 17:03, Gospodarka ZDW w Opolu złożył projekty trzech obwodnic do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Chodzi o Nysę, Głogówek i Strzeleczki Czy opolskie projekty nowych obwodnic zostaną zakwalifikowane do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg? Zarząd Dróg Wojewódzkich zgłosił trzy propozycje, bo tyle może zasugerować każde województwo. » więcej 2021-05-19, godz. 16:13, Wiadomości z regionu Nyski Tryton przejdzie remont. W fontannie z początku XVIII wieku pojawiły się pęknięcia i przebarwienia Fontanna Trytona stojąca w centrum Nysy będzie wyremontowana. Marmurowa instalacja to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. » więcej 2021-05-19, godz. 13:08, Gospodarka W Nysie podpisano kolejne umowy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Samorządy z tej części regionu otrzymają prawie 17 milionów 7 kolejnych samorządów podpisało dziś (19.05) w Nysie umowy na realizację inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. » więcej
276277278279280281282
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »