Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-07-31, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Żywa lekcja historii w Nysie. Na fortyfikacjach i jeziorze można poznać przebieg walk, do których doszło na początku XIX wieku

Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Około 250 rekonstruktorów z Polski i Czech bierze udział w inscenizacjach w ramach tegorocznych Dni Twierdzy Nysa. Na miejscowych fortyfikacjach, a także na wodach jeziora odtwarzają oni przebieg walk toczonych na początku XIX wieku.
Część prezentowanych scen to próba odtworzenia w mniejszej skali rzeczywistych dawnych dziejów miasta. Komendant Fortu nr 2 w Nysie Krzysztof Herman wskazuje, że taka żywa lekcja historii to wieloletnia nyska tradycja.

- Mieliśmy przemarsz przez ulice Nysy, paradę żołnierzy, później zrobiliśmy manewry wojskowe w nowo otwartej suchej fosie obwałowań wysokich w Nysie. O 20:30 zaczynamy bitwę o Nysę, taką rekonstrukcję z 1807 roku - tłumaczy.

Coś dla siebie mogli znaleźć także miłośnicy historii o korsarzach. Na wodach Jeziora Nyskiego stoczono pozorowaną bitwę pomiędzy nimi a uczestnikami powstania na Haiti. Prezes Stowarzyszenia Historycznego Legionów Polskich Mazurka Dąbrowskiego Marek Szczerski wyjaśnia, że to historia stosunkowo słabo znana w naszym kraju

- Dzisiaj opowiadamy historię Polski zakrytą, ale prawdziwą. Opowiadamy o Polakach, którzy służyli we Włoszech i po zakończeniu wojny austriacko-francuskiej stali się tam jak gdyby, niepotrzebni i Napoleon wysłał ich na Santo Domingo. I to jest historia o tym, jak Polacy zostali piratami z Karaibów - dodaje.

Udział w tej rekonstrukcji wzięło około 50 pozorantów.

- Odgrywane tego typu scen wymaga od nas stałego poszerzania wiedzy - mówi Izabela Andrzejewska, która w inscenizacji bitwy o Nysę wciela się w postać francuskiej wiwandiery. Jak zauważa, najlepszym jej źródłem są dawne dokumenty i obrazy.

- Jest całkiem sporo ikonografii dotyczącej tych czasów. Poza tym zachowało się sporo dokumentacji źródłowej, ponieważ we Francji bardzo mocno regulowano prawnie życie markietanek; pojawiało się wiele ustaw dekretów dotyczących stricte tylko kobiet w armii - powiedziała.

Dodajmy, że imprezie towarzyszy piknik na forcie numer II, w czasie którego można zapoznać się także między innymi z wyposażeniem współczesnej armii polskiej.
Krzysztof Herman
Marek Szczerski
Izabela Andrzejewska

Zobacz także

2021-08-20, godz. 19:48, Wiadomości z regionu Młodzi wędkarze zbyt mocno obciążyli łódż i wpadli do Jeziora Nyskiego. Patrol zareagował szybko i nikt nie ucierpiał Do groźnego zdarzenia doszło po południu na Jeziorze Nyskim. Wspólny patrol wodny policji oraz WOPR Nysa na wysokości Wójcic natrafił na przewracającą się do góry dnem łódź wędkarską. Na szczęście nikt nie ucierpiał. » więcej 2021-08-20, godz. 18:15, Gospodarka 8 firm chce przebudować nyski dworzec. Gmina i powiat będą współpracować przy inwestycji, ale przetargi ogłaszają osobno Nyski magistrat analizuje oferty, które wpłynęły w ramach kolejnego przetargu na przebudowę miejscowego dworca. Tym razem gmina i powiat zdecydowały, że każde z nich zrealizuje swoją część inwestycji we własnym zakresie. » więcej 2021-08-20, godz. 15:30, Kultura i rozrywka Rysunki satyryczne i plakaty promujące polską kulturę w USA będzie można od dziś oglądać w nyskim muzeum. To przekrój 30 lat twórczości opolskiego emigranta Karykatury komentujące polską sytuację polityczną i społeczną, a także plakaty i obrazy, stworzone przez polskiego emigranta mieszkającego w Stanach Zjednoczonych będzie można od dziś (20.08) oglądać w nyskim muzeum. » więcej 2021-08-19, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Zapomniane dzieła sztuki odnaleziono na jednym z chórów nyskiej bazyliki. Najstarsze z nich mają ponad 300 lat Ciekawe odkrycie w nyskiej bazylice. Podczas ostatnich prac remontowych znaleziono ponad 20 zapomnianych obrazów, których wiek sięga nawet ponad 300 lat. » więcej 2021-08-19, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Sąd jednak rozpozna sprawę Łukasza Śliwińskiego, postrzelonego przez nyskiego policjanta w 2014 roku Nyski sąd jednak zbada sprawę z subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko policjantowi, który w grudniu 2014 roku strzelał do samochodu prowadzonego przez 22-letniego wówczas Łukasza Śliwińskiego. Prokuratura chciała umorzenia, sąd… » więcej
253254255256257258259
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »