Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-07-31, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Żywa lekcja historii w Nysie. Na fortyfikacjach i jeziorze można poznać przebieg walk, do których doszło na początku XIX wieku

Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Około 250 rekonstruktorów z Polski i Czech bierze udział w inscenizacjach w ramach tegorocznych Dni Twierdzy Nysa. Na miejscowych fortyfikacjach, a także na wodach jeziora odtwarzają oni przebieg walk toczonych na początku XIX wieku.
Część prezentowanych scen to próba odtworzenia w mniejszej skali rzeczywistych dawnych dziejów miasta. Komendant Fortu nr 2 w Nysie Krzysztof Herman wskazuje, że taka żywa lekcja historii to wieloletnia nyska tradycja.

- Mieliśmy przemarsz przez ulice Nysy, paradę żołnierzy, później zrobiliśmy manewry wojskowe w nowo otwartej suchej fosie obwałowań wysokich w Nysie. O 20:30 zaczynamy bitwę o Nysę, taką rekonstrukcję z 1807 roku - tłumaczy.

Coś dla siebie mogli znaleźć także miłośnicy historii o korsarzach. Na wodach Jeziora Nyskiego stoczono pozorowaną bitwę pomiędzy nimi a uczestnikami powstania na Haiti. Prezes Stowarzyszenia Historycznego Legionów Polskich Mazurka Dąbrowskiego Marek Szczerski wyjaśnia, że to historia stosunkowo słabo znana w naszym kraju

- Dzisiaj opowiadamy historię Polski zakrytą, ale prawdziwą. Opowiadamy o Polakach, którzy służyli we Włoszech i po zakończeniu wojny austriacko-francuskiej stali się tam jak gdyby, niepotrzebni i Napoleon wysłał ich na Santo Domingo. I to jest historia o tym, jak Polacy zostali piratami z Karaibów - dodaje.

Udział w tej rekonstrukcji wzięło około 50 pozorantów.

- Odgrywane tego typu scen wymaga od nas stałego poszerzania wiedzy - mówi Izabela Andrzejewska, która w inscenizacji bitwy o Nysę wciela się w postać francuskiej wiwandiery. Jak zauważa, najlepszym jej źródłem są dawne dokumenty i obrazy.

- Jest całkiem sporo ikonografii dotyczącej tych czasów. Poza tym zachowało się sporo dokumentacji źródłowej, ponieważ we Francji bardzo mocno regulowano prawnie życie markietanek; pojawiało się wiele ustaw dekretów dotyczących stricte tylko kobiet w armii - powiedziała.

Dodajmy, że imprezie towarzyszy piknik na forcie numer II, w czasie którego można zapoznać się także między innymi z wyposażeniem współczesnej armii polskiej.
Krzysztof Herman
Marek Szczerski
Izabela Andrzejewska

Zobacz także

2021-10-21, godz. 14:44, Wiadomości z regionu 8 scenariuszy, 300 druhów w akcji. Zakończyły się międzywojewódzkie manewry strażackie w powiecie nyskim Największe tegoroczne ćwiczenia strażaków w południowej Polsce dobiegły końca. Przez 3 dni w powiecie nyskim rozegrano 8 epizodów, sprawdzających wyszkolenie specjalistycznych grup ratowniczych. » więcej 2021-10-21, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Lewica Razem domaga się "poprawy komfortu" w pociągach relacji Nysa-Opole. Marszałek Ogłaza: interweniowaliśmy nie raz i czekamy na efekt Bilety na pociąg Polregio zafundowali działacze Lewicy Razem marszałkowi Andrzejowi Bule i Szymonowi Ogłazie z zarządu województwa. Zaprezentowali je na konferencji prasowej, której tematem były złe - w ich opinii - warunki podróżowania… » więcej 2021-10-21, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Nyski WOPR przeszkoli 100 strażaków-ochotników w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Będzie to możliwe dzięki pieniądzom z EBO Setka strażaków-ochotników z powiatów nyskiego, brzeskiego i prudnickiego odbędzie specjalistyczne szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia odbędą się dzięki pieniądzom pozyskanym w ramach Europejskiego Budżetu… » więcej 2021-10-21, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Barbara Bieganowska-Zając poprowadzi zajęcia z młodzieżą z powiatu nyskiego. Starostwo chce w ten sposób zachęcać do uprawiania sportu Złota medalistka paraolimpijska w biegu na 800 i 1500 metrów Barbara Bieganowska-Zając będzie prowadzić zajęcia z uczniami szkół ponadpodstawowych i placówek wychowawczych w powiecie nyskim. » więcej 2021-10-20, godz. 13:48, Wiadomości z regionu Działania na lądzie, na wodzie i w powietrzu. Wielkie manewry strażackie w powiecie nyskim [ZDJECIA] Około 300 strażaków z województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego i łódzkiego bierze udział w ćwiczeniach Opolskie 2021, które od dziś (20.10) prowadzone są w powiecie nyskim. W ten sposób sprawdzana jest reakcja służb… » więcej
240241242243244245246
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »