Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-05-02, 09:15 Autor: Daniel Klimczak

W Brzegu, Namysłowie i Nysie nie będzie hucznych obchodów z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Bandera wojenna [fot. Daniel Klimczak]
Bandera wojenna [fot. Daniel Klimczak]
Dzień forteczny w Nysie [rys. materiały organizatora]
Dzień forteczny w Nysie [rys. materiały organizatora]
Namysłów, Brzeg i Nysa nie będą w tym roku organizować sporych uroczystości w czasie majówki. We wszystkich tych miastach zawisną jednak państwowe flagi, a w kościołach odprawione zostaną nabożeństwa w intencji ojczyzny.
3 maja w Brzegu nie odbędą się tradycyjne uroczystości z udziałem wojska. Żołnierze pełnić będą jednak asystę w czasie planowanego nabożeństwa. Burmistrz Jerzy Wrębiak tłumaczy, że skromniejsze uroczystości upamiętniające rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji wynikają z zagrożenia koronawirusem.

- Głównie skupiamy się na tym, żeby miasto udekorować, no i mamy oczywiście uroczystą mszę świętą w kościele pw. Świętego Mikołaja. Duże spotkania są odwołane z uwagi na niebezpieczeństwo, więc myślę, że będziemy to obchodzili trochę skromniej, ale pamiętamy - zapewnia.

Tego dnia (3.05) o godzinie 10:00 msza w intencji ojczyzny odbędzie się także w kościele pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantry z Namysłowie. Pół godziny wcześniej podobne nabożeństwo rozpocznie się w nyskiej bazylice. Jak jednak zauważa Ewelina Dumin z Nyskiego Domu Kultury, to nie koniec planowanych wydarzeń. Już teraz na miejscowym Placu Jana Pawła II można oglądać wystawę przygotowaną we współpracy z IPN-em.

- Ona prezentuje symbole narodowe i też dokumenty Konstytucji 3 maja. Druga inicjatywa to film z tekstami z tej konstytucji. Między innymi przez burmistrza Nysa były one czytane, przez starostę nyskiego. Ten film będzie udostępniony 3 maja na stronie Nyskiego Domu Kultury - dodaje.

Wcześniej, bo 2 maja będzie można lepiej poznać historię nyskich fortyfikacji. Jarosław Srębacz z Fundacji Twierdza Nysa zapowiada, że tego dnia warto odwiedzić fort numer 2.

- Zapraszamy od 09:00 do 21:00. Będzie można zwiedzić fort nr 2, który jest perłą nyskich fortyfikacji, najlepiej zachowanym obiektem fortecznym naszej twierdzy. Będzie również możliwość wejścia do Kata Jamy, czyli odwiedzenia miejsca, gdzie znajdują się narzędzia tortur nyskiego kata. Będzie można też wziąć udział w pikniku - wymienia.

Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, jednak uczestnicy muszą pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego.
Jerzy Wrębiak
Ewelina Dumin
Jarosław Srębacz

Zobacz także

2024-12-04, godz. 12:05, Wiadomości z regionu Komitet referendalny z Nysy musi poczekać co najmniej do połowy stycznia. Takie są przepisy Przy założeniu maksymalnych terminów, referendum w Nysie mogłoby zostać zorganizowane po wyborach prezydenckich. Tak wynika z odpowiedzi Państwowej Komisji Wyborczej na zapytanie opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. » więcej 2024-12-04, godz. 11:27, Sport i turystyka Daniel Pliński nie jest już trenerem PSG Stali Nysa Poinformował o tym nyski klub na oficjalnym profilu facebookowym. » więcej 2024-12-04, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Koniec prac na DK46 pod Nysą. Powrócił kultowy "grzybek" Już od dzisiaj (04.12) kierowcy będą mogli w pełni korzystać ze zmodernizowanego odcinka krajowej '46' między Pakosławicami a Nysą. » więcej 2024-12-03, godz. 12:27, Wiadomości z regionu Poprawia się jakość powietrza w województwie. Smog odpuszcza Do normy wraca jakość powietrza w regionie. Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wczoraj (02.12) przez cały dzień mieliśmy do czynienia z przekroczeniami stanu alarmowego dla pyłu PM 10 w gminie Nysa. Aktualnie… » więcej 2024-12-02, godz. 22:00, Wiadomości z regionu "Klamka zapadła". Część mieszkańców Nysy jest zdeterminowana, by odwołać władze miasta 12 grudnia ma rozpocząć się zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum odwoławcze władz Nysy. Grupa inicjująca te działania zarzuca burmistrzowi i radzie miejskiej brak dialogu z mieszkańcami oraz bierność w czasie powodzi. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »