Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-03-12, 20:16 Autor: Daniel Klimczak

Nysa potępia upamiętnienie przez Tarnopol dowódcy UPA. Samorząd nie wyklucza zerwania współpracy z ukraińskim miastem

Panorama Nysy [fot. UM Nysa]
Panorama Nysy [fot. UM Nysa]
Roman Szuchewycz [fot. domena publiczna]
Roman Szuchewycz [fot. domena publiczna]
Nysa sprzeciwia się decyzji władz Tarnopola, które uhonorowały jednego z wysoko postawionych działaczy UPA. Włodarze Nysy nie wykluczają nawet zerwania nawiązanego przed 6 laty partnerstwa pomiędzy miastami.
Kością niezgody okazało się nadanie miejskiemu stadionowi w Tarnopolu imienia Romana Szuchewycza. Jako główny dowódca UPA odpowiada on za zaakceptowanie rzezi wołyńskiej. W wyniku jego decyzji śmierć poniosło nawet ponad 100 tysięcy Polaków.

Przewodniczący nyskiej rady miejskiej Paweł Nakonieczny wskazuje, że działania władz ukraińskiego miasta to cios dla wielu Polaków.

- Zwłaszcza dla nas, nysan, to jest bardzo wrażliwy temat, ponieważ wielu mieszkańców Nysy wywodzi się z Tarnopola bądź okolic i ich rodziny zostały wymordowane przez nacjonalistów ukraińskich. Dla nas jest to policzek. Liczymy na to, że władze ukraińskie się zreflektują. Jeżeli nie zmienią swojej decyzji, nie cofną jej, to nie będzie dla nas możliwości współpracy w przyszłości - zapowiada.

Samorządowiec przyznaje, że zanim stadionowi w Tarnopolu nadano imię Romana Szuchewycza, nikt z władz tego miasta nie sygnalizował ani nie wyjaśniał swoich motywacji włodarzom Nysy. Do tej pory autorzy apelu nie otrzymali też żadnej odpowiedzi od strony ukraińskiej.

Nysa to jednak niejedyne miasto, które potępiło ostatnie wydarzenia w Tarnopolu. Na podobny krok zdecydowały się m.in. władze Zamościa, które zrezygnowały z realizacji wspólnego projektu promującego historię obu narodów. Na ten cel planowano dotąd przeznaczyć prawie 70 tysięcy euro.

Protest wobec uhonorowania nacjonalistycznego zbrodniarza wyrazili też ambasadorowie Polski i Izraela na Ukrainie.
Paweł Nakonieczny

Zobacz także

2020-12-12, godz. 13:59, Wiadomości z regionu Ostatnie pożegnanie Janusza Sanockiego. "Był zorientowany na to, co najważniejsze" Rodzina, współpracownicy, politycy i opozycjoniści z czasów PRL pożegnali dziś (12.12) Janusza Sanockiego. Przypomnijmy, były polityk, samorządowiec, działacz opozycji antykomunistycznej zmarł w poniedziałek (7.12) w wyniku powikłań… » więcej 2020-12-12, godz. 09:43, Wiadomości z regionu Dziś uroczystości pogrzebowe Janusza Sanockiego. Rodzina apeluje o zachowanie bezpieczeństwa i datki dla hospicjum O 11.00 w bazylice pw. św. Jakuba i Agnieszki w Nysie rozpocznie się msza pogrzebowa w intencji zmarłego w poniedziałek (07.12) Janusza Sanockiego. » więcej 2020-12-12, godz. 07:30, Gospodarka Nysa czeka na lokatorów nowych mieszkań przy Franciszkańskiej. Chętni mogą zgłaszać się tylko do końca roku Ostatni dzwonek dla mieszkańców gminy Nysa chcących otrzymać przydział na mieszkanie komunalne przy ulicy Franciszkańskiej. Jeszcze tylko do końca roku magistrat czeka na zgłoszenia od potencjalnych lokatorów. » więcej 2020-12-11, godz. 13:30, Sport i turystyka Szansa na rewanż. Nyscy siatkarze pojechali do Radomia Stal Nysa zagra z Cerrad Enea Czarnymi Radom w meczu otwierającym weekend siatkarskiej PlusLigi. Dla podopiecznych Krzysztofa Stelmacha będzie to okazja do rewanżu za porażkę, jakiej doznali na własnym parkiecie. » więcej 2020-12-11, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Powiat nyski z ponad 10 milionami od rządu. Służba zdrowia, dzieci i młodzież - to filary planowanych inwestycji 10,3 miliona złotych w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi do powiatu nyskiego. Dzięki temu samorząd zainwestuje w służbę zdrowia, opiekę i edukację młodzieży, a także transport zbiorowy. » więcej
321322323324325326327
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »