Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-03-03, 10:14 Autor: Agnieszka Stefaniak

Witamy na świecie! Anastazja, Jaśmina i Karol - to pierwsze w tym roku trojaczki urodzone w opolskim centrum ginekologii

Pani Natalia z dziećmi - Anastazja, Jaśmina i Karol [fot. materiały szpitala]
Pani Natalia z dziećmi - Anastazja, Jaśmina i Karol [fot. materiały szpitala]
Pani Natalia z dziećmi - Anastazja, Jaśmina i Karol [fot. materiały szpitala]
Pani Natalia z dziećmi - Anastazja, Jaśmina i Karol [fot. materiały szpitala]
Anastazja, Jaśmina i Karol - to pierwsze w tym roku trojaczki, które przyszły na świat w opolski centrum ginekologii. Poród przez cesarskie cięcie miał miejsce 19 lutego po godzinie 13:00. Mama Natalia mówi, że wiadomość o ciąży mnogiej była dla niej i dla męża Łukasza ogromnym zaskoczeniem, ale szybko zastąpiły to inne uczucia.
- Później wybuch przeogromnej radości, która co rusz przeplatana jest chwilami wzruszeń, nad którymi trudno zapanować i które trudno opanować - mówi mama Anastazji, Jaśminy i Karola.

Maluchy przyszły na świat chwilę po ukończeniu 32. tygodnia ciąży. Wagowo przodują dziewczynki. Jaśmina przy porodzie ważyła 1760 gramów, Anastazja 1700, najmniejszy był ich brat Karol z wagą urodzeniową 1640 gramów.

- Każdy poród mnogi to dla zespołu medycznego wyzwanie - mówi rzecznik Iwona Nawrot–Szczepanik, rzecznik prasowy Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

- Przy porodzie uczestniczył zespół personelu medycznego składający się z ginekologów, neonatologów, anestezjologa, położnych i pielęgniarek. W sumie to było około 20 osób.

Po operacji wykonanej przez lekarzy ginekologów noworodki zostały przekazane pod opiekę lekarzy neonatologów. - Stan dzieci jest dobry. Trzeba jednak pamiętać, że urodziły się przed terminem, zatem z pewnością pod naszą opieką zostaną jeszcze jakiś czas, tzn. do osiągnięcia odpowiedniej masy ciała i do uzyskania umiejętności picia przez smoczek – powiedziała Anna Chirowska-Adamczyk, lekarz kierujący Oddziałem Neonatologicznym.

Dodajmy, że rodzina pochodzi z Nysy, a w domu na maluszki czeka starszy brat Ziemowit.

Trojaczki rodzą się w opolskim szpitalu średnio raz w roku – raz w 2020 roku oraz raz w 2018 roku, natomiast w 2019 roku porody trojaczków lekarze odbierali dwukrotnie. Znacznie częstsze są porody bliźniacze – w 2020 było ich 54, w 2019 – 74, natomiast w 2018 aż 80. Dodajmy, że dwukrotnie w centrum urodziły się czworaczki – w 2010 r. oraz w 2018 r., a w 1995 - pięcioraczki. Rocznie w Klinicznym Centrum rodzi się ok. 3 tys. dzieci.
Natalia, mama trojaczków
Iwona Nawrot-Szczepanik

Zobacz także

2024-09-18, godz. 07:35, Wiadomości z regionu Sytuacja na zbiornikach pod kontrolą - zapewniają Wody Polskie Od Raciborza obserwujemy spadek poziomu rzek. Opole i Oława - najważniejsze, by wytrzymać ten okres. W ciągu najbliższych 2 dni możliwy jest wzrost o około 10 - 20 cm poziomu wody w rzekach - takie słowa przekazano na posiedzeniu sztabu… » więcej 2024-09-18, godz. 05:19, Wiadomości z regionu O 8 w Nysie zawyją syreny - to odwołanie ewakuacji miasta. Ograniczono odpływy z jeziora Jest decyzja o odwołaniu ewakuacji Nysy. Poinformował o tym na portalu społecznościowym burmistrz miasta Kordian Kolbiarz. » więcej 2024-09-17, godz. 21:00, Wiadomości z regionu "Zostały tylko talerze". Mieszkańcy Nysy sprzątają po powodzi. Miasto odwołuje ewakuację - Nie zostało nam prawie nic - mówią mieszkańcy Nysy, którzy mieszkają nieopodal wałów. Choć miasto udało się uratować przed całkowitym zalaniem, to mieszkania czy garaże, piwnice już nie. Teraz trwa wielkie sprzątanie po powodzi… » więcej 2024-09-17, godz. 18:19, Wiadomości z regionu Powodzianie potrzebują środków chemicznych do sprzątania. Nysa uruchomiła punkty darów Kalosze, łopaty i środki do dezynfekcji - tego na już potrzebują mieszkańcy Nysy oraz pobliskich miejscowości, którzy ucierpieli w wyniku powodzi. Dary można przywozić do 3 punktów - Zespołu Szkół Ekonomicznych, Hali Nysa i Galerii… » więcej 2024-09-17, godz. 15:39, Wiadomości z regionu Pierwszy raz w historii powódź dotarła na Rynek w Lewinie Brzeskim. Kilka godzin temu było sucho Woda wdziera się na Rynek w Lewinie Brzeskim. Ścisłe centrum miasta jest położone najwyżej i nigdy do tej pory, nawet w 1997 roku, woda nie dotarła na Rynek. » więcej
31323334353637
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »