Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-03-01, 14:22 Autor: Daniel Klimczak

Nysa także oddała hołd żołnierzom wyklętym. "To nasi bohaterowie. Dobrze, że możemy już o nich głośno mówić"

Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie upamiętniono dziś (01.03) partyzantów, którzy po II wojnie światowej walczyli z komunistycznym reżimem.
Miejscowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się przed kamienicą przy ulicy Henryka Dąbrowskiego 6. To tam znajduje się tablica poświęcona płk. Hieronimowi Dekutowskiemu ps. "Zapora". Jak mówi Andrzej Koziar z opolskiej delegatury IPN, to właśnie tam we wrześniu 1947 roku cichociemny i grupa oddanych mu żołnierzy, wpadli w zasadzkę komunistów.

- Wspaniały budynek przy dworcu mógł budzić zaufanie. Tutaj ten instynkt w jakiś sposób został uśpiony. Wmówiono im, że pojadą na zachód, dołączą do II korpusu Armii Andersa. Była to prowokacja Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i tutaj w Nysie założono ten kocioł - wyjaśnia.

Kwiaty i znicze pojawiły się też przed pomnikiem Armii Krajowej. Burmistrz Kordian Kolbiarz zauważał, że żołnierze wyklęci po wielu latach niebytu w pamięci narodu, wreszcie odzyskali należne im miejsce.

- To są nasi bohaterowie i teraz jest czas od kilku lat, na szczęście, że możemy tym mówić głośno i też wskazywać to, gdzie faktycznie w tym czasie byli nasi bohaterowie. Ci, którzy walczyli o wolną Polskę, bez względu na okoliczności, bez względu na to, jak duże ryzyko ponosili. Chwała bohaterom - dodał.

Starosta Andrzej Kruczkiewicz podkreśla, że żołnierze ci, pomimo zakończenia działań wojennych, dostrzegali zagrożenie płynące ze strony nowego okupanta.

- Musimy patrzeć na fakty, a fakty są takie, że to byli ludzie walczący o niepodległość Polski. Nie poddali się, tak jakby czuli, z czym się będzie wiązał komunizm w wykonaniu sowieckim - zauważał.

W uroczystości wzięli udział również mieszkańcy Nysy. Pani Maria mieszkająca w sąsiedztwie dawnej kryjówki mjr. Dekutowskiego wspomina, że ujawnienie prawdy o tych wydarzeniach było dla jej pokolenia szokiem.

- Nie, nie wiedziałam wcześniej o tym. To było nie do pomyślenia nawet, bo się nie mówiło o tym. Teraz dużo się mówi i nowa historia otwiera się przed nami. Musimy sami się uczyć, co się wydarzyło - przekonuje.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe ustanowione w 2011 roku. Oprócz Nysy, podobne uroczystości odbywają się dziś w całym kraju.
Andrzej Koziar
Kordian Kolbiarz
Andrzej Kruczkiewicz
Pani Maria

Zobacz także

2021-03-03, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Pięć stacji kolejowych bez kas biletowych. Nie ma chętnych, żeby je prowadzić Od dzisiaj (3.03) na stacjach kolejowych w Strzelcach Opolskich i Namysłowie nie można kupić biletu na pociąg. Od 1 kwietnia podobna sytuacja spotka pasażerów ze Zdzieszowic, Nysy i Kluczborka. Kasy zostają zamknięte, bo dotychczasowym… » więcej 2021-03-03, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Poznaj nyską twierdzę i weź udział w konkursie Poznaj nyską twierdzę od podszewki, a później sprawdź swoją wiedzę. Nyski Dom Kultury ogłosił konkurs. Zadaniem mieszkańców Opolszczyzny jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na 100 pytań dotyczących historii Twierdzy Nysa. » więcej 2021-03-03, godz. 19:26, Wiadomości z regionu Andrzej Kruczkiewicz o regulacji potoku Mora: "Wiem, że mamy w związku z tą inwestycją wielu sojuszników" Około pół roku powinno potrwać przygotowywanie planu inwestycyjnego uregulowania rzeki Mory - dopływu Białej Głuchołaskiej w powiecie nyskim. Koszt wieloaspektowego zadania może sięgnąć 30 mln złotych, a regulacja potoku rozpocznie… » więcej 2021-03-03, godz. 13:00, Gospodarka Przy Wałowej w Nysie powstanie ponad 2 razy więcej mieszkań, niż planowano. Nie wiadomo jednak, co z domem pobytu dla seniorów Nie 24, a 55 mieszkań ma docelowo powstać w planowanym budynku przy ulicy Wałowej w Nysie. Obiekt niezmiennie ma w dużej mierze służyć seniorom, choć nie wiadomo, czy powstanie w nim planowany wcześniej dzienny dom pobytu. » więcej 2021-03-03, godz. 10:14, Wiadomości z regionu Witamy na świecie! Anastazja, Jaśmina i Karol - to pierwsze w tym roku trojaczki urodzone w opolskim centrum ginekologii Anastazja, Jaśmina i Karol - to pierwsze w tym roku trojaczki, które przyszły na świat w opolski centrum ginekologii. Poród przez cesarskie cięcie miał miejsce 19 lutego po godzinie 13:00. Mama Natalia mówi, że wiadomość o ciąży… » więcej
299300301302303304305
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »