Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-03-01, 14:22 Autor: Daniel Klimczak

Nysa także oddała hołd żołnierzom wyklętym. "To nasi bohaterowie. Dobrze, że możemy już o nich głośno mówić"

Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie upamiętniono dziś (01.03) partyzantów, którzy po II wojnie światowej walczyli z komunistycznym reżimem.
Miejscowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się przed kamienicą przy ulicy Henryka Dąbrowskiego 6. To tam znajduje się tablica poświęcona płk. Hieronimowi Dekutowskiemu ps. "Zapora". Jak mówi Andrzej Koziar z opolskiej delegatury IPN, to właśnie tam we wrześniu 1947 roku cichociemny i grupa oddanych mu żołnierzy, wpadli w zasadzkę komunistów.

- Wspaniały budynek przy dworcu mógł budzić zaufanie. Tutaj ten instynkt w jakiś sposób został uśpiony. Wmówiono im, że pojadą na zachód, dołączą do II korpusu Armii Andersa. Była to prowokacja Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i tutaj w Nysie założono ten kocioł - wyjaśnia.

Kwiaty i znicze pojawiły się też przed pomnikiem Armii Krajowej. Burmistrz Kordian Kolbiarz zauważał, że żołnierze wyklęci po wielu latach niebytu w pamięci narodu, wreszcie odzyskali należne im miejsce.

- To są nasi bohaterowie i teraz jest czas od kilku lat, na szczęście, że możemy tym mówić głośno i też wskazywać to, gdzie faktycznie w tym czasie byli nasi bohaterowie. Ci, którzy walczyli o wolną Polskę, bez względu na okoliczności, bez względu na to, jak duże ryzyko ponosili. Chwała bohaterom - dodał.

Starosta Andrzej Kruczkiewicz podkreśla, że żołnierze ci, pomimo zakończenia działań wojennych, dostrzegali zagrożenie płynące ze strony nowego okupanta.

- Musimy patrzeć na fakty, a fakty są takie, że to byli ludzie walczący o niepodległość Polski. Nie poddali się, tak jakby czuli, z czym się będzie wiązał komunizm w wykonaniu sowieckim - zauważał.

W uroczystości wzięli udział również mieszkańcy Nysy. Pani Maria mieszkająca w sąsiedztwie dawnej kryjówki mjr. Dekutowskiego wspomina, że ujawnienie prawdy o tych wydarzeniach było dla jej pokolenia szokiem.

- Nie, nie wiedziałam wcześniej o tym. To było nie do pomyślenia nawet, bo się nie mówiło o tym. Teraz dużo się mówi i nowa historia otwiera się przed nami. Musimy sami się uczyć, co się wydarzyło - przekonuje.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe ustanowione w 2011 roku. Oprócz Nysy, podobne uroczystości odbywają się dziś w całym kraju.
Andrzej Koziar
Kordian Kolbiarz
Andrzej Kruczkiewicz
Pani Maria

Zobacz także

2021-03-29, godz. 14:00, Gospodarka Stopa bezrobocia w powiecie nyskim zbliża się do poziomu 10 procent. Tak źle nie było od 3 lat Rośnie bezrobocie w powiecie nyskim. W ubiegłym miesiącu, po raz pierwszy od 3 lat, odsetek osób pozostających bez zatrudnienia zbliżył się do dwucyfrowej liczby. » więcej 2021-03-26, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Radni powiatu nyskiego przyjęli harmonogram nocnych dyżurów aptek. Placówki nie zamierzają się jednak do niego stosować Powiat nyski najprawdopodobniej nadal pozostanie bez całodobowej apteki. Na dzisiejszej (26.03) sesji radni co prawda przyjęli harmonogram dyżurów, jednak nic nie wskazuje na to, by placówki zamierzały się do niego dostosować. » więcej 2021-03-26, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Nyscy radni Platformy Obywatelskiej krytykują udział miasta w projekcie Polska Szczęśliwych Rodzin. Ich zdaniem doprowadzi to do wykluczeń Samorządowcy Platformy Obywatelskiej apelują do władz Nysy o wycofanie się z uczestnictwa w projekcie Polska Szczęśliwych Rodzin. Ich zdaniem, to inicjatywa, która może dyskryminować między innymi matki samotnie wychowujące dzi… » więcej 2021-03-25, godz. 20:45, Wiadomości z regionu 3 gminy górskie z Opolszczyzny otrzymają 14-milionowe wsparcie od rządu. Pieniądze trafią do Głuchołaz, Prudnika i Głubczyc 14 milionów złotych trafi do 3 opolskich gmin. To pieniądze przyznane w ramach rządowego programu wsparcia dla samorządów leżących na terenach górskich. » więcej 2021-03-24, godz. 11:28, Wiadomości z regionu Piraci drogowi na celowniku nyskiej policji. Miejsca, gdzie kierowcy łamią przepisy wskazali mieszkańcy Dwóch kierowców z 'ciężką nogą' zatrzymali w ostatnich dniach nyscy policjanci. Przypadki te łączą dwie rzeczy - obaj kierowcy w terenie zabudowanym pędzili powyżej 100 km/h, w obu przypadkach obecność na miejscu policjantów… » więcej
291292293294295296297
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »