Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-03-01, 14:22 Autor: Daniel Klimczak

Nysa także oddała hołd żołnierzom wyklętym. "To nasi bohaterowie. Dobrze, że możemy już o nich głośno mówić"

Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie upamiętniono dziś (01.03) partyzantów, którzy po II wojnie światowej walczyli z komunistycznym reżimem.
Miejscowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się przed kamienicą przy ulicy Henryka Dąbrowskiego 6. To tam znajduje się tablica poświęcona płk. Hieronimowi Dekutowskiemu ps. "Zapora". Jak mówi Andrzej Koziar z opolskiej delegatury IPN, to właśnie tam we wrześniu 1947 roku cichociemny i grupa oddanych mu żołnierzy, wpadli w zasadzkę komunistów.

- Wspaniały budynek przy dworcu mógł budzić zaufanie. Tutaj ten instynkt w jakiś sposób został uśpiony. Wmówiono im, że pojadą na zachód, dołączą do II korpusu Armii Andersa. Była to prowokacja Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i tutaj w Nysie założono ten kocioł - wyjaśnia.

Kwiaty i znicze pojawiły się też przed pomnikiem Armii Krajowej. Burmistrz Kordian Kolbiarz zauważał, że żołnierze wyklęci po wielu latach niebytu w pamięci narodu, wreszcie odzyskali należne im miejsce.

- To są nasi bohaterowie i teraz jest czas od kilku lat, na szczęście, że możemy tym mówić głośno i też wskazywać to, gdzie faktycznie w tym czasie byli nasi bohaterowie. Ci, którzy walczyli o wolną Polskę, bez względu na okoliczności, bez względu na to, jak duże ryzyko ponosili. Chwała bohaterom - dodał.

Starosta Andrzej Kruczkiewicz podkreśla, że żołnierze ci, pomimo zakończenia działań wojennych, dostrzegali zagrożenie płynące ze strony nowego okupanta.

- Musimy patrzeć na fakty, a fakty są takie, że to byli ludzie walczący o niepodległość Polski. Nie poddali się, tak jakby czuli, z czym się będzie wiązał komunizm w wykonaniu sowieckim - zauważał.

W uroczystości wzięli udział również mieszkańcy Nysy. Pani Maria mieszkająca w sąsiedztwie dawnej kryjówki mjr. Dekutowskiego wspomina, że ujawnienie prawdy o tych wydarzeniach było dla jej pokolenia szokiem.

- Nie, nie wiedziałam wcześniej o tym. To było nie do pomyślenia nawet, bo się nie mówiło o tym. Teraz dużo się mówi i nowa historia otwiera się przed nami. Musimy sami się uczyć, co się wydarzyło - przekonuje.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe ustanowione w 2011 roku. Oprócz Nysy, podobne uroczystości odbywają się dziś w całym kraju.
Andrzej Koziar
Kordian Kolbiarz
Andrzej Kruczkiewicz
Pani Maria

Zobacz także

2021-05-13, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Śmiertelne pobicie 22-latka w Nysie. Będzie nowy proces, a jednemu z oskarżonych grozi dożywocie? Nie poznaliśmy zapowiadanego wyroku ws. śmiertelnego pobicia 22-latka przed jednym z marketów w Nysie. Sąd zaznaczył, że jeden z oskarżonych może odpowiadać za zabójstwo, a nie pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Proces rozpocznie… » więcej 2021-05-12, godz. 20:00, Sport i turystyka Trwają zapisy na tegoroczny Bieg Nyski. Warto się spieszyć, bo zostało już niewiele wolnych miejsc Bieg Nyski wraca w tym roku po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Zainteresowani mogą już zapisywać się do udziału w VIII edycji imprezy, która odbędzie się 5 czerwca. » więcej 2021-05-10, godz. 19:45, Wiadomości z regionu W Nysie i Otmuchowie pojawiły się inteligentne przejścia dla pieszych. To efekt współpracy między gminami a Tauronem Na Opolszczyźnie pojawiły się kolejne inteligentne przejścia dla pieszych. W ostatnim czasie 6 takich instalacji uruchomiono w Nysie oraz dwie w Otmuchowie. » więcej 2021-05-10, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Nyska biblioteka ogłosiła amnestię. Do końca maja zapominalscy nie zapłacą kar za zbyt długie przetrzymywanie książek Nyska biblioteka ogłosiła amnestię. W ten sposób instytucja chce zachęcić czytelników, którzy obawiając się kar, unikają oddawania przetrzymywanych książek. » więcej 2021-05-10, godz. 10:32, Kultura i rozrywka Ostatni moment na zgłaszanie udziału w konkursie wiedzy o nyskich fortyfikacjach. Zainteresowani muszą odpowiedzieć na 100 pytań Ostatni dzwonek dla chcących sprawdzić swoją wiedzę na temat nyskich fortyfikacji. Jeszcze tylko do dziś (10.05) można zgłaszać chęć udziału w konkursie 'Twierdza Nysa od podszewki'. » więcej
279280281282283284285
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »