Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-03-01, 14:22 Autor: Daniel Klimczak

Nysa także oddała hołd żołnierzom wyklętym. "To nasi bohaterowie. Dobrze, że możemy już o nich głośno mówić"

Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie upamiętniono dziś (01.03) partyzantów, którzy po II wojnie światowej walczyli z komunistycznym reżimem.
Miejscowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się przed kamienicą przy ulicy Henryka Dąbrowskiego 6. To tam znajduje się tablica poświęcona płk. Hieronimowi Dekutowskiemu ps. "Zapora". Jak mówi Andrzej Koziar z opolskiej delegatury IPN, to właśnie tam we wrześniu 1947 roku cichociemny i grupa oddanych mu żołnierzy, wpadli w zasadzkę komunistów.

- Wspaniały budynek przy dworcu mógł budzić zaufanie. Tutaj ten instynkt w jakiś sposób został uśpiony. Wmówiono im, że pojadą na zachód, dołączą do II korpusu Armii Andersa. Była to prowokacja Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i tutaj w Nysie założono ten kocioł - wyjaśnia.

Kwiaty i znicze pojawiły się też przed pomnikiem Armii Krajowej. Burmistrz Kordian Kolbiarz zauważał, że żołnierze wyklęci po wielu latach niebytu w pamięci narodu, wreszcie odzyskali należne im miejsce.

- To są nasi bohaterowie i teraz jest czas od kilku lat, na szczęście, że możemy tym mówić głośno i też wskazywać to, gdzie faktycznie w tym czasie byli nasi bohaterowie. Ci, którzy walczyli o wolną Polskę, bez względu na okoliczności, bez względu na to, jak duże ryzyko ponosili. Chwała bohaterom - dodał.

Starosta Andrzej Kruczkiewicz podkreśla, że żołnierze ci, pomimo zakończenia działań wojennych, dostrzegali zagrożenie płynące ze strony nowego okupanta.

- Musimy patrzeć na fakty, a fakty są takie, że to byli ludzie walczący o niepodległość Polski. Nie poddali się, tak jakby czuli, z czym się będzie wiązał komunizm w wykonaniu sowieckim - zauważał.

W uroczystości wzięli udział również mieszkańcy Nysy. Pani Maria mieszkająca w sąsiedztwie dawnej kryjówki mjr. Dekutowskiego wspomina, że ujawnienie prawdy o tych wydarzeniach było dla jej pokolenia szokiem.

- Nie, nie wiedziałam wcześniej o tym. To było nie do pomyślenia nawet, bo się nie mówiło o tym. Teraz dużo się mówi i nowa historia otwiera się przed nami. Musimy sami się uczyć, co się wydarzyło - przekonuje.

Przypomnijmy, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe ustanowione w 2011 roku. Oprócz Nysy, podobne uroczystości odbywają się dziś w całym kraju.
Andrzej Koziar
Kordian Kolbiarz
Andrzej Kruczkiewicz
Pani Maria

Zobacz także

2021-08-20, godz. 19:48, Wiadomości z regionu Młodzi wędkarze zbyt mocno obciążyli łódż i wpadli do Jeziora Nyskiego. Patrol zareagował szybko i nikt nie ucierpiał Do groźnego zdarzenia doszło po południu na Jeziorze Nyskim. Wspólny patrol wodny policji oraz WOPR Nysa na wysokości Wójcic natrafił na przewracającą się do góry dnem łódź wędkarską. Na szczęście nikt nie ucierpiał. » więcej 2021-08-20, godz. 18:15, Gospodarka 8 firm chce przebudować nyski dworzec. Gmina i powiat będą współpracować przy inwestycji, ale przetargi ogłaszają osobno Nyski magistrat analizuje oferty, które wpłynęły w ramach kolejnego przetargu na przebudowę miejscowego dworca. Tym razem gmina i powiat zdecydowały, że każde z nich zrealizuje swoją część inwestycji we własnym zakresie. » więcej 2021-08-20, godz. 15:30, Kultura i rozrywka Rysunki satyryczne i plakaty promujące polską kulturę w USA będzie można od dziś oglądać w nyskim muzeum. To przekrój 30 lat twórczości opolskiego emigranta Karykatury komentujące polską sytuację polityczną i społeczną, a także plakaty i obrazy, stworzone przez polskiego emigranta mieszkającego w Stanach Zjednoczonych będzie można od dziś (20.08) oglądać w nyskim muzeum. » więcej 2021-08-19, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Zapomniane dzieła sztuki odnaleziono na jednym z chórów nyskiej bazyliki. Najstarsze z nich mają ponad 300 lat Ciekawe odkrycie w nyskiej bazylice. Podczas ostatnich prac remontowych znaleziono ponad 20 zapomnianych obrazów, których wiek sięga nawet ponad 300 lat. » więcej 2021-08-19, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Sąd jednak rozpozna sprawę Łukasza Śliwińskiego, postrzelonego przez nyskiego policjanta w 2014 roku Nyski sąd jednak zbada sprawę z subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko policjantowi, który w grudniu 2014 roku strzelał do samochodu prowadzonego przez 22-letniego wówczas Łukasza Śliwińskiego. Prokuratura chciała umorzenia, sąd… » więcej
254255256257258259260
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »