Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-02-12, 17:24 Autor: Daniel Klimczak

Nysa ponownie przegrywa spór o bon wychowawczy. "Wierzymy, że NSA przyzna nam rację"

Sąd [fot. Daniel Klimczak]
Sąd [fot. Daniel Klimczak]
Nysa kolejny raz przegrała proces w sprawie gminnego bonu wychowawczego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu unieważnił ostatnią uchwałę rady miasta w sprawie tego świadczenia.
Zgodnie z zasadami ustalonymi przez samorząd, wsparcie należy się w pierwszej kolejności dzieciom wychowywanym przez rodziców w związku małżeńskim. Skargę na uchwałę wniósł wojewoda opolski, którego służby prawne przedstawiły zastrzeżenia do tych zapisów. W jego opinii przyznawana przez gminę pomoc nosi znamiona dyskryminacji, gdyż wyklucza korzystanie z niej przez dzieci z niepełnych rodzin.

Mimo, że sąd przyznał rację wojewodzie, to burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz zaznacza, że nie można mówić o porażce gminy.

- Konsekwentnie przegrywamy sprawy w sądzie opolskim - w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i konsekwentnie też odwołujemy się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdzie czeka nas rozprawa. I ja osobiście głęboko wierzę, że NSA przyzna rację Nysie, która wspiera, zgodnie z konstytucją, rodziny, w pierwszeństwie dla małżeństw - mówi.

Gmina jednak będzie wypłacać świadczenie na dotychczasowych zasadach, dopóki orzeczenia w sprawie nie wyda Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

Dodajmy, to nie pierwsza przegrana przez nyski urząd miejski sprawa dotycząca bonu. WSA już trzy razy unieważniał uchwały dotyczące tego świadczenia. Przypomnijmy, wcześniej zapisy uchwały kwestionowała jedna z mieszkanek gminy, która z racji samotnego wychowywania dwójki dzieci, nie otrzymała prawa do świadczenia. W sprawie interweniował także rzecznik praw obywatelskich.

Przypomnijmy, że w ramach Nyskiego Bonu Wychowawczego, gmina wypłaca co miesiąc 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko wieku od 13. miesiąca do 6. roku życia.
Kordian Kolbiarz

Zobacz także

222223224225226227228
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »