Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2018-11-18, godz. 14:45, Sport i turystyka Stal Nysa - Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:0. Nysanie zostali nowym liderem I ligi siatkarzy W meczu na szczycie 10. kolejki rozgrywek I ligi siatkówki mężczyzn, Stal Nysa po bardzo dobrych zawodach pokonała na wyjeździe dotychczasowego lidera, Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:0 (25:15, 29:27, 25:17). Dzięki tej wygranej zespół… » więcej 2018-11-16, godz. 18:30, Kultura i rozrywka "Lwów naszych Dziadków i Rodziców" ukazany w pamiątkach z kolekcji Jerzego Kapłona Przedwojenne widokówki, gazety czy przewodniki po Lwowie - to część bogatej kolekcji, którą od kilkudziesięciu lat wspólnie z żoną gromadzi Jerzy Kapłon. » więcej 2018-11-16, godz. 14:45, Sport i turystyka Nordic walking na zajęciach wychowania fizycznego? W Nysie udowodniono, że to możliwe Instruktorzy sportowi i nauczyciele wychowania fizycznego z całej Polski przyjechali dziś (16.11) do Nysy, by wziąć udział w konferencji poświęconej nordic walking. Podczas wykładów i zajęć praktycznych uczestnicy dowiadują się… » więcej 2018-11-16, godz. 12:05, Wiadomości z regionu Nie stawiał się w więzieniu i posiadał 30 gramów marihuany i amfetaminy. Trafił w ręce policji 23-latek, który nie stawił się do więzienia został zatrzymany przez policjantów z Nysy. Sąd skazał go wcześniej za kradzieże z włamaniem. Gdy kryminalni zapukali do jego mieszkania, zaskoczony mężczyzna sam otworzył im drzwi… » więcej 2018-11-14, godz. 21:05, Wiadomości z regionu W dniu wspomnienia błogosławionej Marii Merkert ulicami Nysy przeszła procesja światła [ZDJĘCIA] Ulicami Nysy przeszła procesja światła, będąca częścią liturgicznego wspomnienia pochodzącej z tego miasta błogosławionej Marii Luizy Merkert. » więcej
558559560561562563564
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »