Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2018-11-21, godz. 07:30, Gospodarka Nyski pośredniak doceniony w Warszawie. "W przyszłym roku będziemy na pierwszym miejscu" Powiatowy Urząd Pracy w Nysie wiceliderem w rankingu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Instytucja została doceniona między innymi za aktywizację osób po 50 roku życia czy długotrwale bezrobotnych. » więcej 2018-11-20, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Dzienny Dom Pobytu w Nysie zachęca do udziału w zajęciach. "Każdy senior znajdzie tutaj coś dla siebie" Gimnastyka, zajęcia taneczne, nordic walking czy pokazy mody - to tylko niektóre z atrakcji czekających na seniorów w Dziennym Domu Pobytu przy ulicy Bohaterów Warszawy w Nysie, gdzie trwa dzień otwartych drzwi. » więcej 2018-11-19, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Rewolucja w powiecie nyskim. Zmiany we władzach powiatu i prezydium rady Duże zmiany we władzach powiatu nyskiego. Podczas dzisiejszej (19.11) inauguracyjnej sesji rady powiatu wybrano nowy zarząd oraz prezydium rady. » więcej 2018-11-19, godz. 19:16, Sport i turystyka Nyskie lodowisko otwarte. Ma być czynne co najmniej do końca lutego Można już korzystać z nyskiego lodowiska. Obiekt na stadionie miejskim będzie czynny codziennie od rana do 21:00. » więcej 2018-11-19, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Bez zmian na szczycie nyskiej rady gminy. Rządząca koalicja dysponuje 17 głosami Nie będzie zmiany przewodniczącego nyskiej rady gminy. W prezydium rady - podobnie jak w poprzedniej kadencji - zasiądzie jeszcze trzech wiceprzewodniczących. » więcej
557558559560561562563
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »