Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2019-04-18, godz. 21:54, Sport i turystyka Ślepsk Suwałki nie do zatrzymania. Stal ze srebrnym medalem [ZDJĘCIA] Stal Nysa przegrała w Suwałkach z miejscowym Ślepskiem 1:3 i zakończyła tegoroczny sezon pierwszoligowy ze srebrnymi medalami. Nasi siatkarze nie zdołali ani razu pokonać rywali, a w trzech finałowych meczach zwyciężyli w zaledwie… » więcej 2019-04-18, godz. 14:00, Sport i turystyka Stal Nysa zagra w Suwałkach o przedłużenie szans na awans do Plusligi. Transmisja w Radiu Opole Stal Nysa wciąż ma szansę na zwycięstwo w 1. lidze siatkówki i awans do Plusligi. Musi jednak dwukrotnie pokonać na wyjeździe Ślepsk Suwałki, a następnie wygrać, już po świętach, w decydującym starciu na własnym parkiecie. » więcej 2019-04-17, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Jak wyglądała XVI-wieczna Nysa? Od kilku dni można się o tym przekonać dzięki historycznej makiecie miasta Od kilku dni na deptaku przy ulicy Piastowskiej w Nysie można zobaczyć, jak kilkaset lat temu wyglądały miejskie zabudowania. Dzięki trójwymiarowej makiecie historię miasta mogą poznać także osoby niewidome. » więcej 2019-04-16, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparło kolejne projekty nyskiej PWSZ Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie otrzymała kolejne rządowe wsparcie. Dziś (16.04) władze uczelni odebrały symboliczne czeki na sumę ponad 650 tysięcy złotych. » więcej 2019-04-16, godz. 17:30, Wiadomości z regionu 26-latek przekroczył prędkość o 57 km/h. Pośpiech przypłacił utratą prawa jazdy 107 kilometrów na godzinę - z taką prędkością w terenie zabudowanym poruszał się kierujący mercedesem 26-latek, który spotkał na drodze policjantów z nyskiej drogówki. » więcej
504505506507508509510
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »