Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2020-06-29, godz. 11:45, Gospodarka Wpływy do budżetu Nysy w maju wyższe niż przed rokiem. "Gospodarka wraca na normalne tory" Około 10 milionów złotych mniej w stosunku do wcześniejszych założeń wpłynęło do tej pory do miejskiej kasy w Nysie. To efekt epidemii koronawirusa, która spowolniła gospodarkę w regionie. » więcej 2020-06-29, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Rzeki na Opolszczyźnie znów mogą przekroczyć stany ostrzegawcze Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed wezbraniem i przekroczeniem stanów ostrzegawczych Odry. » więcej 2020-06-29, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Autobusy MZK Nysa wracają na Kolejową Autobusy nyskiej komunikacji miejskiej wracają na ulicę Kolejową. Od poniedziałku (29.06) pasażerowie będą mogli ponownie korzystać ze zlokalizowanych przy niej dwóch przystanków. » więcej 2020-06-28, godz. 18:00, Wiadomości z regionu W czasie epidemii częściej stawiamy na lokalną turystykę. Zyskują góry i szlaki miejskie Epidemia koronawirusa może mieć pozytywny wpływ na turystykę w naszym regionie. Wiele osób rezygnuje z dalekich wyjazdów na rzecz bliższych wycieczek. » więcej 2020-06-28, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Przemierzą Polskę wzdłuż granicy 45-letnim "dużym" fiatem. Cel to pomoc w zbiórce na najdroższy lek świata Przejadą około 3,5 tysiąca kilometrów, żeby pomóc w zbiórce pieniędzy na najdroższy lek świata. Mowa o uczestnikach rajdu dookoła Polski, który za niespełna 2 tygodnie wystartuje z podnyskich Mańkowic. » więcej
375376377378379380381
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »