Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2020-07-21, godz. 10:56, Wiadomości z regionu Wieczór światła w ten weekend w Nysie Parafia przy nyskiej bazylice zaprasza na wydarzenie w sobotę 25 lipca o godzinie 18.30. Z okazji odpustu parafialnego ku czci Świętego Jakuba odbędzie się msza święta, czuwanie modlitewne, a także Agapa, czyli spotkanie przy wspólnym… » więcej 2020-07-20, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Nyskie starostwo chce skuteczniej wspierać absolwentów szkoły specjalnej. Pomóc w tym ma program uruchomiony przez PFRON 15 absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nysie ma szansę na rehabilitację po ukończeniu nauki. Tamtejsze starostwo chce stworzyć taką możliwość w ramach pilotażowego programu Rehabilitacja 25 plus. » więcej 2020-07-19, godz. 08:34, Sport i turystyka Polonia Nysa lepsza od Ruchu Zdzieszowice W 1/2 finału nysanie pokonali zdzieszowiczan 3-1. Do przerwy był remis 1 do 1. » więcej 2020-07-18, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Traktory lada dzień będą mogły ponownie przejechać przez most Bema w Nysie Od poniedziałku (20.07) ciągniki z ładunkiem będą mogły przejechać przez most Bema w Nysie. Obecnie na przeprawie przez Nysę Kłodzką obowiązuje zakaz wjazdu dla tego rodzaju pojazdów, ponieważ Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu… » więcej 2020-07-18, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Zaczną od Bacha! Przed nami 7. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie W niedzielę (19.07) rozpoczyna się 7. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie. Wydarzenie łączy w sobie unikatowe w skali kraju kursy mistrzowskie z festiwalem promującym zróżnicowaną stylistycznie i gatunkowo muzykę wiolonczelową… » więcej
368369370371372373374
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »