Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2020-03-15, godz. 19:30, Gospodarka Nyski PKS rozważa zawieszenie działalności przewozowej Z uwagi na ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa nyski PKS szykuje się do zmiany zasad działalności. Jak czytamy na stronie internetowej: w trosce o bezpieczeństwo Pasażerów oraz Pracowników PKS w Nysie Sp. z o. o… » więcej 2020-03-15, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Akcja ratunkowa na Jeziorze Nyskim. Kajakarz wpadł do wody Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Nysie i ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego otrzymali zgłoszenie, że na Jeziorze Nyskim, 200 metrów od brzegu wywrócił się kajak. W zgłoszeniu mowa była o mężczyźnie… » więcej 2020-03-14, godz. 10:30, Sport i turystyka Siatkówka: Czy to ostatni akcent rundy zasadniczej I ligi, czy też całego sezonu? Przed nami ostatnie mecze 26. kolejki I ligi siatkarzy. Kolejki, która być może zakończy nie tylko rundę zasadniczą, ale w związku z epidemią koronawirusa, także cały sezon. » więcej 2020-03-14, godz. 07:45, Wiadomości z regionu Policja poszukuje zaginionej Ireny Piechy Nyska policja poszukuje zaginionej Ireny Piechy. Kobieta w miniony czwartek wyszła z domu i do tej chwili nie wróciła. » więcej 2020-03-13, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Szpitale w regionie zakazują odwiedzin i wstrzymują planowe przyjęcia. Ograniczenia wprowadzono m.in. w Nysie, Brzegu czy Namysłowie Brzeski szpital ogranicza działalność. W związku z zagrożeniem koronawirusem, placówka wstrzymała do odwołania zaplanowane wcześniej przyjęcia pacjentów. » więcej
409410411412413414415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »