Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-02-26, 17:30 Autor: Daniel Klimczak

Nyskie starostwo oddaje wieżę ciśnień miastu. Gmina nie ma jeszcze pomysłu na jej zagospodarowanie

Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Forteczna wieża ciśnień w Nysie wróci w ręce gminy. Do tej pory obiektem zarządzało starostwo, które jednak nie jest już zainteresowane dalszym użytkowaniem terenu.
Na decyzję wpływ miały przede wszystkim wysokie koszty utrzymania. Zdaniem starosty Andrzeja Kruczkiewicza, taki ruch to nic niezwykłego, gdyż samorządy nie od dziś wymieniają się nieruchomościami.

- Przekazujemy pewne budynki na rzecz miast, tak samo my otrzymujemy pewne rzeczy. To jest naturalny, chyba ciągły ruch w interesie. Tutaj nie widzę nic nadzwyczajnego. Myślę, że miasto to zagospodaruje i będzie to z korzyścią dla mieszkańców - tłumaczy.

Teren wieży ciśnień przeszedł w ręce powiatu jesienią 2017 roku. Następnie starostwo udostępniło go harcerzom. Wieża ma wrócić we władanie miasta w kwietniu. Na razie jednak gmina nie ma pomysłu na jej dalsze zagospodarowanie. Jak zauważa burmistrz Kordian Kolbiarz, jej utrzymanie to niemały wydatek.

- Główny problem w szukaniu najemcy to są koszty utrzymania. To jest kilka tysięcy, około 9 tysięcy miesięcznie. Co z nią zrobimy? Jeszcze nie wiem. Być może wrócimy do koncepcji utrzymania jej przez harcerzy, ale z taką dopłatą też i naszą, i powiatu - wyjaśnia.

Forteczna wieża ciśnień powstała w 1907 roku. Choć II wojnę światową przetrwała niemal bez szwanku, to w późniejszym czasie, na skutek zaniedbań, popadała w ruinę. Jesienią 2012 roku ówczesne władze miasta za ponad 5 milionów złotych wyremontowały budynek, jak i jego otoczenie. Górna kondygnacja służyła wówczas jako taras widokowy, a na elewacji urządzono ściankę wspinaczkową. Obiekt jednak nigdy nie był w pełni zagospodarowany, mimo że samorząd kusił najemców atrakcyjnymi cenami.
Andrzej Kruczkiewicz
Kordian Kolbiarz

Zobacz także

2019-10-08, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Pożar naczepy ciężarówki w Hanuszowie koło Nysy Do zapalenia się naczepy samochodu ciężarowego doszło ok. 20:00 na drodze krajowej nr 46 między Opolem a Nysą w miejscowości Hanuszów. » więcej 2019-10-08, godz. 11:30, Gospodarka Uczniowie nyskiego "Mechanika" będą się kształcić pod okiem specjalistów Orlenu. Szkoła otworzy klasy patronackie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie będzie współpracować z Orlenem. W siedzibie szkoły podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia klas patronackich. » więcej 2019-10-07, godz. 23:00, Wiadomości z regionu Młodzi nysanie chcą przenieść rzymskie rozwiązanie do "Śląskiego Rzymu". Rostra postawi na lokalność, naukę i kulturę Młodzi nysanie chcą promować wśród mieszkańców swojego miasta ideę społeczeństwa obywatelskiego. W tym celu ogłoszono inicjatywę stowarzyszenia myśli lokalnej Rostra, które ma promować dyskusję na istotne tematy. » więcej 2019-10-07, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Przedszkolaki z powiatu nyskiego uczą się, jak ratować ludzkie życie. W akcji weźmie udział 1800 dzieci W przedszkolu w Niwnicy odbyło się dziś (07.10) kolejne spotkanie w ramach akcji 'Przedszkolak ratuje'. » więcej 2019-10-06, godz. 08:00, Sport i turystyka Stal i ZAKSA z wygranymi. Czas na Mickiewicza Mickiewicz Kluczbork podejmie KFC Gwardię Wrocław na zakończenie 4. kolejki rozgrywek siatkarskiej 1. ligi mężczyzn. Drużyna z Opolszczyzny spisuje się na początku sezonu wyjątkowo dobrze. » więcej
455456457458459460461
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »