Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2018-10-26, 07:00 Autor: Daniel Klimczak

Strażnicy miejscy w Nysie walczą ze smogiem. Kontrole pieców mają być szybsze i tańsze

Strażnicy miejscy będą mogli samodzielnie pobierać próbki do badań [fot. UM Nysa]
Strażnicy miejscy będą mogli samodzielnie pobierać próbki do badań [fot. UM Nysa]
Nyska straż miejska po raz kolejny wypowiada wojnę zatruwającym powietrze. W tym sezonie grzewczym strażnicy sami będą mogli pobierać próbki z pieców, jeśli będą podejrzewać, że spala się tam niedozwolone materiały.
Dotychczas próbki do badań pobierali pracownicy specjalistycznej firmy. To generowało większe koszty oraz konieczność oczekiwania na przyjazd uprawnionej osoby. Od tego roku procedura ma być prostsza.

- Przeszkoliliśmy czterech strażników w tym roku. Będą mogli pobierać próbki osobiście. Posiadamy pojemniki wydane przez to laboratorium. Strażnik pobiera próbkę, wsypuje do tego wiadereczka z przykrywką, zakłada plombę i wysyłamy do laboratorium - wyjaśnia Grzegorz Smoleń, komendant nyskiej straży miejskiej.

W ubiegłym sezonie na terenie gminy Nysa przeprowadzono ponad tysiąc kontroli. Około 10% z nich potwierdziło spalanie niedozwolonych substancji.

Zdaniem miejskich działaczy zanieczyszczenie powietrza to poważny problem Nysy.

- Mamy w Nysie kilka czujników, które ewidentnie wskazują przekroczenia pyłów zawieszonych. W ubiegłym roku Nysa niestety bardzo często miała te wskazania wyższe niż na przykład Kraków - tłumaczy Iwona Skulska z Nyskiego Alarmu Smogowego.

Kary nakładane przez straż miejską mogą wynieść do 500 złotych. Po skierowaniu sprawy do sądu, truciciele mogą spodziewać się nawet dziesięciokrotnie wyższej grzywny.
Grzegorz Smoleń
Iwona Skulska

Zobacz także

2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 13:18, Wiadomości z regionu Kolejna ofiara powodzi? Ciało ujawnione w powiecie nyskim To prawdopodobnie kolejna - trzecia - ofiara powodzi na Opolszczyźnie. Ciało odkryto podczas usuwania skutków powodzi w okolicach Bodzanowa w powiecie nyskim. » więcej
22232425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »