Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2018-06-16, 09:00 Autor: Jacek Rudnik

Co Konstytucja dla Nauki oznacza dla lokalnych wyższych szkół zawodowych?

Dr Tomasz Drewniak [fot. Marcin Skomudek]
Dr Tomasz Drewniak [fot. Marcin Skomudek]
- Z naszej perspektywy patrzymy na Konstytucję dla Nauki ze spokojem - powiedział w Loży Radiowej Radia Opole dr Tomasz Drewniak, prorektor ds. nauki i rozwoju PWSZ w Nysie. Nowoczesne uczelnie muszą być dobrze zarządzane, a ustawa daje instrumenty, które w większym stopniu zbliżają je do potrzeb rynku pracy i przedsiębiorców - wskazywał nasz gość. Co zatem budzi zastrzeżenia środowiska akademickiego?
- Dwa rozwiązania tutaj mogą w pewien sposób budzić obawy środowiska akademickiego - mówił Drewniak. - Z jednej strony kwestia decyzji uczelni, czy zachowa strukturę wydziałową, a wydziały w ramach uczelni akademickiej w pewien sposób tradycyjnie związane są z tą strukturą posiadania autonomii i możliwości wpływania na kształtowanie polityki uczelni, a z drugiej strony będziemy mieli rozwiązanie, które wprowadza tzw. radę uczelni rekrutującą się z przedstawicieli otoczenia społeczno - gospodarczego - wyjaśniał prorektor PWSZ w Nysie.

- Sposób rekrutacji tej rady ma jednak pozostawać w gestii samej uczelni - przypomniał Drewniak, a same założenia reformy poprzedziły konsultacje, w których PWSZ także brała udział.

- Finansowanie uczelni zgodnie z nowymi zasadami będzie się dokonywało dwutorowo, a uczelnie będą musiały bardzo dynamicznie działać, żeby pozyskać większe dofinansowania zewnętrzne - wskazywał na naszej antenie prorektor Drewniak.

- Szkoły tego rodzaju jak nyska PWSZ zaczęły powstawać w Polsce jeszcze pod koniec lat 90. na wzór podobnych uczelni na zachodzie Europy i od samego początku stawiały na rynek pracy - przypomniał gość RO.

Wniosek z tego taki, że dziś takie uczelnie zawodowe mają już trochę mniej do nadrobienia, niż uniwersytety.

Tymczasem głosowanie nad 'Konstytucją dla Nauki' odbędzie się na posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 3 lipca - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiceminister nauki Piotr Mueller napisał na twitterze, że "nie ma mowy" o wycofaniu projektu.

Nowa ustawa, zgodnie z propozycją resortu nauki, ma zacząć obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego, czyli od 1 października 2018 r.
Tomasz Drewniak

Zobacz także

2018-06-27, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Nyska uczelnia dostała 12 mln dotacji. To pieniądze na doskonalenie jakości kształcenia Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie otrzymała rekordową 12 milionową dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. » więcej 2018-06-27, godz. 09:45, Sport i turystyka Opóźni się otwarcie basenu w Nysie Mieszkańcy Nysy będą musieli poczekać na otwarcie basenu. Początkowo obiekt miał być uruchomiony pod koniec czerwca. Jednak data została przesunięta na połowę lipca ze względu na przedłużający się remont. » więcej 2018-06-25, godz. 13:45, Wiadomości z regionu Rośnie liczba "pacjentów" pogotowia opiekuńczego dla zwierząt w Nysie. Leczą tam dzikie zwierzęta Przychodnia 'Arka' wraz z Pogotowiem Opiekuńczo-Adopcyjnym dla Zwierząt 'Łapa' w Nysie leczą dzikie zwierzęta. » więcej 2018-06-24, godz. 19:30, Sport i turystyka Skutery wodne szalały na Jeziorze Nyskim. To był najdłuższy tor w Polsce Ryk silników i wodne szaleństwo - skutery wodne rządziły na Jeziorze Nyskim. Wielkie ściganie było jednocześnie eliminacjami do Mistrzostw Polski. » więcej 2018-06-24, godz. 19:24, Wiadomości z regionu Fantastyczne stwory i japońskie miasteczko - Nyskon dla miłośników gier, fantastyki i rozwoju pasji Fortem II w Nysie zawładnęły fantastyczne stwory, japońskie wróżby, a także grupy rekonstrukcji historycznej. Po raz drugi odbył się Nyskon, który przyciągnął nie tylko miłośników fantazy, czy RPG, ale też ręcznego rzemi… » więcej
595596597598599600601
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »