Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2018-02-02, 16:15 Autor: Ewelina Laxy

Browar rzemieślniczy powstał w Nysie. Jednym z inwestorów poseł

Książęcy Browar Nysa został otwarty [fot. Ewelina Laxy]
Książęcy Browar Nysa został otwarty [fot. Ewelina Laxy]
Książęcy Browar Nysa został otwarty [fot. Ewelina Laxy]
Książęcy Browar Nysa został otwarty [fot. Ewelina Laxy]
Książęcy Browar Nysa został otwarty [fot. Ewelina Laxy]
Książęcy Browar Nysa został otwarty [fot. Ewelina Laxy]
Dzisiaj (2.02) otwarty został Książęcy Browar Nysa. Na razie produkcja jest mała, ale założyciele manufaktury zaznaczają, że ich celem jest nie tylko produkcja trunku, ale również rozwój lokalnej gospodarki.
- Chcemy zająć niszę, która staje się coraz bardziej popularna - mówi Piotr Smoter, jeden z udziałowców spółki. - Browar to jest przedsięwzięcie gospodarcze, które napędza rozwój regionu i z tego Nysa zawsze słynęła. Za browarem stoją rolnicy, którzy uprawiają jęczmień, uprawiają chmiel na nasze potrzeby, odbierają od nas młóto. To jest jeden z naszych głównych celów, czyli dawanie ludziom pracy, tworzenie rozwoju, który przyczynia się do rozwoju całego miasta, promocji naszego regionu. To też nam przyświecało, nie tylko taki cel biznesowy.

W skład spółki wchodzi sześć osób. Wśród nich jest też m.in. niezrzeszony poseł Janusz Sanocki. Jest on wydawcą lokalnej gazety. Zapytaliśmy go, czy browarnictwo jest jego pomysłem na okres po zakończeniu kariery politycznej.

- To wynika z zamiłowania i hobby - mówi Sanocki. - Sześć lat temu wyczytałem wywiad o warzeniu piwa domowego, zacząłem sam to robić. Nie byłem piwoszem jakimś. Jak już opanowałem wszystkie procesy, łącznie z kiełkowaniem jęczmienia, produkcją słodu, pomyślałem, że trzeba by zrobić browar, bo w Nysie były browary. Przekonałem grupę przyjaciół, założyliśmy spółkę. Myślę, że jest bardzo dużo miejsca na lokalne browary w Polce.

Na razie browar zatrudnia cztery osoby i produkuje dwa rodzaje trunku. Nad jego tworzeniem czuwają wyspecjalizowani piwowarzy. Planowane jest jednak rozszerzenie działalności i stworzenie kolejnych miejsc pracy. Podczas otwarcia zaznaczano także, że w Nysie już przed wojną działały browary, a otworzenie nowego jest w pewnym sensie powrotem do tradycji.
Tomasz Smoter
Janusz Sanocki

Zobacz także

2017-06-23, godz. 16:15, Sport i turystyka Szukają „małych Lewandowskich”. Śląsk Wrocław i Polonia Nysa podpisały umowę partnerską Umowa partnerska, podpisane przez szefów Polonii Nysa i Śląska Wrocław, obejmuje wspólne treningi i wymianę zawodników, jak i szkolenie kadry trenerskiej, a także organizację wspólnych przedsięwzięć sportowych. » więcej 2017-06-23, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Wieczorne odkomarzanie i „odkleszczanie” Nysy. Lepiej nie odwiedzać parków O godzinie 20:00 rozpoczyna się akcja odkomarzania i 'odkleszczania' Nysy, bowiem zarówno komary, jak i kleszcze dają się mieszkańcom coraz bardziej we znaki. To notowane przez szpital boreliozy, jak też coraz częściej występujące… » więcej 2017-06-20, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Nyska noclegownia otwarta tylko w nocy. Bezdomni całymi dniami koczują w namiocie Noclegownia w Nysie w dzień jest zamknięta. Można z niej korzystać tylko w nocy. W nyskim studiu Radia Opole interweniują osoby bezdomne. Noclegownia w dzień jest zamknięta, zatem koczują pod namiotem ustawionym przez gminę. » więcej 2017-06-19, godz. 19:11, Patronaty - polecamy Druga młodość na Uniwersytecie Trzeciego Wieku – w Nysie już od 15 lat! Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jerzego Kozarzewskiego w Nysie działa już od 15 lat - są wykłady z historii sztuki, zajęcia informatyczne, wyjazdy integracyjne czy ćwiczenia - bo najlepszą rehabilitacją jest rekreacja, a terapią -… » więcej 2017-06-19, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Dorośli licealiści chcą nadal uczyć się w Nysie [INTERWENCJA] Do matury został im rok, tymczasem powiat zamyka szkołę w Nysie, przenosząc całą grupę do Paczkowa. Taką interwencję przyjęło nyskie studio, a chodzi o dorosłych uczniów, czyli słuchaczy liceum dla pracujących, jakie mieściło… » więcej
697698699700701702703
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »