Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2018-02-02, 16:15 Autor: Ewelina Laxy

Browar rzemieślniczy powstał w Nysie. Jednym z inwestorów poseł

Książęcy Browar Nysa został otwarty [fot. Ewelina Laxy]
Książęcy Browar Nysa został otwarty [fot. Ewelina Laxy]
Książęcy Browar Nysa został otwarty [fot. Ewelina Laxy]
Książęcy Browar Nysa został otwarty [fot. Ewelina Laxy]
Książęcy Browar Nysa został otwarty [fot. Ewelina Laxy]
Książęcy Browar Nysa został otwarty [fot. Ewelina Laxy]
Dzisiaj (2.02) otwarty został Książęcy Browar Nysa. Na razie produkcja jest mała, ale założyciele manufaktury zaznaczają, że ich celem jest nie tylko produkcja trunku, ale również rozwój lokalnej gospodarki.
- Chcemy zająć niszę, która staje się coraz bardziej popularna - mówi Piotr Smoter, jeden z udziałowców spółki. - Browar to jest przedsięwzięcie gospodarcze, które napędza rozwój regionu i z tego Nysa zawsze słynęła. Za browarem stoją rolnicy, którzy uprawiają jęczmień, uprawiają chmiel na nasze potrzeby, odbierają od nas młóto. To jest jeden z naszych głównych celów, czyli dawanie ludziom pracy, tworzenie rozwoju, który przyczynia się do rozwoju całego miasta, promocji naszego regionu. To też nam przyświecało, nie tylko taki cel biznesowy.

W skład spółki wchodzi sześć osób. Wśród nich jest też m.in. niezrzeszony poseł Janusz Sanocki. Jest on wydawcą lokalnej gazety. Zapytaliśmy go, czy browarnictwo jest jego pomysłem na okres po zakończeniu kariery politycznej.

- To wynika z zamiłowania i hobby - mówi Sanocki. - Sześć lat temu wyczytałem wywiad o warzeniu piwa domowego, zacząłem sam to robić. Nie byłem piwoszem jakimś. Jak już opanowałem wszystkie procesy, łącznie z kiełkowaniem jęczmienia, produkcją słodu, pomyślałem, że trzeba by zrobić browar, bo w Nysie były browary. Przekonałem grupę przyjaciół, założyliśmy spółkę. Myślę, że jest bardzo dużo miejsca na lokalne browary w Polce.

Na razie browar zatrudnia cztery osoby i produkuje dwa rodzaje trunku. Nad jego tworzeniem czuwają wyspecjalizowani piwowarzy. Planowane jest jednak rozszerzenie działalności i stworzenie kolejnych miejsc pracy. Podczas otwarcia zaznaczano także, że w Nysie już przed wojną działały browary, a otworzenie nowego jest w pewnym sensie powrotem do tradycji.
Tomasz Smoter
Janusz Sanocki

Zobacz także

2017-11-19, godz. 21:28, Wiadomości z regionu Wytańczyli, wyśpiewali, wyrecytowali. Znamy laureatów nyskiej "Senioriady" W Nysie zakończył się IV Wojewódzki Przegląd Twórczości Amatorskiej Seniorów „Senioriada”. W konkursie wzięło udział ponad 350 seniorów z całej Opolszczyzny, którzy wystąpili przed publicznością w blisko pięćdziesięciu… » więcej 2017-11-19, godz. 20:15, Wiadomości z regionu Niewybuchy pod Łambinowicami. Poszukiwacze z IPN czekają na saperów Na pociski moździerzowe z czasów II wojny światowej trafiła ekipa poszukująca szczątków żołnierzy z oddziału Henryka Flamego pseudonim Bartek, która w Dworzysku pod Łambinowicami prowadzi prace poszukiwawcze. Teren starej studni… » więcej 2017-11-18, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Wspomnień czar. Wystawa retrospektywna muzeum w Nysie Entuzjastów sztuki i historii, zwłaszcza tej lokalnej, Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza do obejrzenia wystawy retrospektywnej. Na ekspozycji można obejrzeć między innymi zdjęcia ekspozycji Muzeum Sztuki i Starożytności, a także plakat… » więcej 2017-11-18, godz. 15:00, Wiadomości z regionu By pokazać polskiemu turyście to, co na pograniczu najlepsze. W Nysie rusza kurs dla przewodników Pięćdziesięciu przewodników turystycznych z całej Opolszczyzny przejdzie kurs doszkalający na pograniczu polsko-czeskim. Podczas wykładów w Nysie, uczestnicy zapoznają się z historią i walorami przyrodniczymi Sudetów Wschodnich… » więcej 2017-11-18, godz. 09:27, Wiadomości z regionu Nyscy studenci uczą się migać. By wyjść naprzeciw głuchoniemym Studenci podyplomowych studiów pedagogicznych Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Nysie uczą się podstaw języka migowego. Migać uczą się również słuchacze działającego przy tej uczelni studium policealnego. » więcej
651652653654655656657
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »