Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-11-15, 13:00 Autor: Klaudia Pokładek

Dzwonnica w Nysie - Pomnik Historii - jak nowa. Remont trwał... 8 lat!

Dzwonnica wraz z bazyliką stanowią Pomnik Historii [Fot. Klaudia Pokładek]
Dzwonnica wraz z bazyliką stanowią Pomnik Historii [Fot. Klaudia Pokładek]
Proboszcz parafii św. Jakuba i Agnieszki, ksiądz prałat Mikołaj Mróz [Fot. Klaudia Pokładek]
Proboszcz parafii św. Jakuba i Agnieszki, ksiądz prałat Mikołaj Mróz [Fot. Klaudia Pokładek]
Wewnątrz dzwonnicy bije dziewięć dzwonów [Fot. Klaudia Pokładek]
Wewnątrz dzwonnicy bije dziewięć dzwonów [Fot. Klaudia Pokładek]
Zakończył się prowadzony etapami remont elewacji nyskiej dzwonnicy. Odnowienie zewnętrznych ścian kosztowało około 3 mln zł, a w finansowaniu prac pomogło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Proboszcz nyskiej parafii św. Jakuba i Agnieszki, ksiądz prałat Mikołaj Mróz mówi, że dzwonnica to unikatowa budowla, która wraz z bazyliką stanowi pomnik historii. - Przypuszczam, że ostatni remont mógł tutaj być ze 150 lat temu. Przez długi czas po wojnie stało opalone, stare, zmurszałe. Jak taki komin wypalony. To był jeden wielki gołębnik i magazyn na dole. W tej chwili natomiast ten kolos w centrum naszego salonu miejskiego jest piękny. Dzięki ministerstwu przez te osiem lat, systematycznie, co rok szła jedna ściana, czy też przypora. Najtrudniejsze były te przypory od frontu, bo one mają przepiękne gotyckie rzeźby kamienne. To wszystko trzeba było odnawiać, bo sypało się... jak cukier z cukierniczki - mówi ksiądz Mikołaj Mróz.

Dodajmy, że grubość ścian dzwonnicy sięga nawet trzech metrów, a na szczycie obiektu znajduje się dziewięć czynnych dzwonów. Natomiast wnętrze dzwonnicy wypełnia nowoczesna konstrukcja ze szkła i metalu - Skarbiec św. Jakuba. To on sprawia, że obiekt jest uznawany za unikatowy w skali Europy.
Mikołaj Mróz

Zobacz także

2017-11-02, godz. 15:30, Sport i turystyka W Nysie ma powstać przystań kajakowa. Na rzece Nysie Kłodzkiej Miejsce do cumowania łódek i kajaków zaplanowano pomiędzy mostami Bema i Kościuszki, za budynkiem rektoratu nyskiej uczelni. Będzie to inwestycja starostwa, współfinansowana przez gminę, a ma powstać w maju. » więcej 2017-11-01, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Kwesta przed nyskim cmentarzem. Zbierają na remont kościoła Wierni z parafii św. Dominika w Nysie pracowicie spędzają dzień Wszystkich Świętych. 1 listopada bowiem, tradycyjnie już, kwestują przed cmentarzem komunalnym. » więcej 2017-11-01, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Nysa pamięta o Śląskiej Samarytance. Elżbietanki wspominają błogosławioną Odwiedzając groby pamiętajmy nie tylko o bliskich, którzy odeszli, ale także o tych, którzy kiedyś żyli na tych ziemiach i chodzili tymi samymi ulicami. Tak, jak przemierzała Nysę błogosławiona Maria Luiza Merkert, której doczesne… » więcej 2017-11-01, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Nysa ma dziesięć cmentarzy, w tym stare i zaniedbane. Tam też wypada zapalić znicz W Nysie znicze płoną nie tylko na największych, użytkowanych obecnie cmentarzach. Mieszkańcy nie zapominają również o starych, przedwojennych nekropoliach, jak chociażby ta przy ulicy Krasickiego, gdzie można zobaczyć ciekawe pamiątki… » więcej 2017-11-01, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Nyski MZK frontem do pasażerów. 1 listopada autobusy jeżdżą nawet co 20 minut W Nysie obowiązuje sobotni rozkład jazdy. 1 listopada jeżdżą też autobusy 'Wszystkich Świętych'. » więcej
660661662663664665666
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »