Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-11-15, 13:00 Autor: Klaudia Pokładek

Dzwonnica w Nysie - Pomnik Historii - jak nowa. Remont trwał... 8 lat!

Dzwonnica wraz z bazyliką stanowią Pomnik Historii [Fot. Klaudia Pokładek]
Dzwonnica wraz z bazyliką stanowią Pomnik Historii [Fot. Klaudia Pokładek]
Proboszcz parafii św. Jakuba i Agnieszki, ksiądz prałat Mikołaj Mróz [Fot. Klaudia Pokładek]
Proboszcz parafii św. Jakuba i Agnieszki, ksiądz prałat Mikołaj Mróz [Fot. Klaudia Pokładek]
Wewnątrz dzwonnicy bije dziewięć dzwonów [Fot. Klaudia Pokładek]
Wewnątrz dzwonnicy bije dziewięć dzwonów [Fot. Klaudia Pokładek]
Zakończył się prowadzony etapami remont elewacji nyskiej dzwonnicy. Odnowienie zewnętrznych ścian kosztowało około 3 mln zł, a w finansowaniu prac pomogło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Proboszcz nyskiej parafii św. Jakuba i Agnieszki, ksiądz prałat Mikołaj Mróz mówi, że dzwonnica to unikatowa budowla, która wraz z bazyliką stanowi pomnik historii. - Przypuszczam, że ostatni remont mógł tutaj być ze 150 lat temu. Przez długi czas po wojnie stało opalone, stare, zmurszałe. Jak taki komin wypalony. To był jeden wielki gołębnik i magazyn na dole. W tej chwili natomiast ten kolos w centrum naszego salonu miejskiego jest piękny. Dzięki ministerstwu przez te osiem lat, systematycznie, co rok szła jedna ściana, czy też przypora. Najtrudniejsze były te przypory od frontu, bo one mają przepiękne gotyckie rzeźby kamienne. To wszystko trzeba było odnawiać, bo sypało się... jak cukier z cukierniczki - mówi ksiądz Mikołaj Mróz.

Dodajmy, że grubość ścian dzwonnicy sięga nawet trzech metrów, a na szczycie obiektu znajduje się dziewięć czynnych dzwonów. Natomiast wnętrze dzwonnicy wypełnia nowoczesna konstrukcja ze szkła i metalu - Skarbiec św. Jakuba. To on sprawia, że obiekt jest uznawany za unikatowy w skali Europy.
Mikołaj Mróz

Zobacz także

2017-11-19, godz. 21:28, Wiadomości z regionu Wytańczyli, wyśpiewali, wyrecytowali. Znamy laureatów nyskiej "Senioriady" W Nysie zakończył się IV Wojewódzki Przegląd Twórczości Amatorskiej Seniorów „Senioriada”. W konkursie wzięło udział ponad 350 seniorów z całej Opolszczyzny, którzy wystąpili przed publicznością w blisko pięćdziesięciu… » więcej 2017-11-19, godz. 20:15, Wiadomości z regionu Niewybuchy pod Łambinowicami. Poszukiwacze z IPN czekają na saperów Na pociski moździerzowe z czasów II wojny światowej trafiła ekipa poszukująca szczątków żołnierzy z oddziału Henryka Flamego pseudonim Bartek, która w Dworzysku pod Łambinowicami prowadzi prace poszukiwawcze. Teren starej studni… » więcej 2017-11-18, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Wspomnień czar. Wystawa retrospektywna muzeum w Nysie Entuzjastów sztuki i historii, zwłaszcza tej lokalnej, Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza do obejrzenia wystawy retrospektywnej. Na ekspozycji można obejrzeć między innymi zdjęcia ekspozycji Muzeum Sztuki i Starożytności, a także plakat… » więcej 2017-11-18, godz. 15:00, Wiadomości z regionu By pokazać polskiemu turyście to, co na pograniczu najlepsze. W Nysie rusza kurs dla przewodników Pięćdziesięciu przewodników turystycznych z całej Opolszczyzny przejdzie kurs doszkalający na pograniczu polsko-czeskim. Podczas wykładów w Nysie, uczestnicy zapoznają się z historią i walorami przyrodniczymi Sudetów Wschodnich… » więcej 2017-11-18, godz. 09:27, Wiadomości z regionu Nyscy studenci uczą się migać. By wyjść naprzeciw głuchoniemym Studenci podyplomowych studiów pedagogicznych Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Nysie uczą się podstaw języka migowego. Migać uczą się również słuchacze działającego przy tej uczelni studium policealnego. » więcej
651652653654655656657
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »