Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-11-11, 14:00 Autor: Klaudia Pokładek

Nysa w hołdzie Niepodległej. Hucznie, patriotycznie i ze śpiewem na ustach

Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie [Fot. Klaudia Pokładek]
Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie [Fot. Klaudia Pokładek]
W uroczystościach wzięli udział samorządowcy i parlamentarzyści [Fot. Klaudia Pokładek]
W uroczystościach wzięli udział samorządowcy i parlamentarzyści [Fot. Klaudia Pokładek]
Nie zabrakło również harcerzy [Fot. Klaudia Pokładek]
Nie zabrakło również harcerzy [Fot. Klaudia Pokładek]
Przejściu pod pomnik ulicami miasta towarzyszyła orkiestra dęta [Fot. Klaudia Pokładek]
Przejściu pod pomnik ulicami miasta towarzyszyła orkiestra dęta [Fot. Klaudia Pokładek]
Tłumy nysan świętują 99 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny, a pod pomnikiem "Patriotom Polskim" były kwiaty, znicze, przemówienia i honorowa salwa.
W uroczystościach wzięli udział samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji działających w Nysie.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie Paweł Nakonieczny w swoim wystąpieniu podkreślił, że przodkowie powierzyli nam obowiązek stania na straży polskiej mowy, wiary i tradycji.

- Nasze pokolenie otrzymało wolną ojczyznę od naszych przodków. Dzięki ich uporowi i wierze w zwycięstwo, niepodległość nie jest tylko marzeniem. Ich krew przelana w powstańczych zrywach i ciężka praca dla Polski sprawiły, że dzisiaj jesteśmy dumnym narodem - mówił przewodniczący podczas uroczystości pod pomnikiem.

Podczas obchodów obecni byli także członkowie Bractwa Kurkowego, legioniści, strzelcy i harcerze. - Najważniejsza jest pamięć i historia. Bo bez tej historii nie moglibyśmy nazywać się narodem - twierdzi Maciej Kumala z Hufca ZHP Nysa.

- Nasi przodkowie walczyli o niepodległość. Naszym obowiązkiem jest więc uczcić ich pamięć. To wzruszające chwile, wzruszające święto. W końcu walczyliśmy o to wiele lat - mówią mieszkańcy.

Bogumiła Piechnik z Nysy natomiast jest zdania, że to najważniejsze w roku święto. - Dla nas, dla naszych dzieci i wnuków - dodaje nysanka.

Po południu uroczystości przeniosą się do Nyskiego Domu Kultury. O godz. 17.00 rozpocznie się tam program okolicznościowy, podczas którego wystąpią m.in. laureaci Przeglądu Pieśni Polski Niepodległej i artyści z „Piwnicy pod Baranami”.
Paweł Nakonieczny, nysanie

Zobacz także

2017-11-19, godz. 21:28, Wiadomości z regionu Wytańczyli, wyśpiewali, wyrecytowali. Znamy laureatów nyskiej "Senioriady" W Nysie zakończył się IV Wojewódzki Przegląd Twórczości Amatorskiej Seniorów „Senioriada”. W konkursie wzięło udział ponad 350 seniorów z całej Opolszczyzny, którzy wystąpili przed publicznością w blisko pięćdziesięciu… » więcej 2017-11-19, godz. 20:15, Wiadomości z regionu Niewybuchy pod Łambinowicami. Poszukiwacze z IPN czekają na saperów Na pociski moździerzowe z czasów II wojny światowej trafiła ekipa poszukująca szczątków żołnierzy z oddziału Henryka Flamego pseudonim Bartek, która w Dworzysku pod Łambinowicami prowadzi prace poszukiwawcze. Teren starej studni… » więcej 2017-11-18, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Wspomnień czar. Wystawa retrospektywna muzeum w Nysie Entuzjastów sztuki i historii, zwłaszcza tej lokalnej, Muzeum Powiatowe w Nysie zaprasza do obejrzenia wystawy retrospektywnej. Na ekspozycji można obejrzeć między innymi zdjęcia ekspozycji Muzeum Sztuki i Starożytności, a także plakat… » więcej 2017-11-18, godz. 15:00, Wiadomości z regionu By pokazać polskiemu turyście to, co na pograniczu najlepsze. W Nysie rusza kurs dla przewodników Pięćdziesięciu przewodników turystycznych z całej Opolszczyzny przejdzie kurs doszkalający na pograniczu polsko-czeskim. Podczas wykładów w Nysie, uczestnicy zapoznają się z historią i walorami przyrodniczymi Sudetów Wschodnich… » więcej 2017-11-18, godz. 09:27, Wiadomości z regionu Nyscy studenci uczą się migać. By wyjść naprzeciw głuchoniemym Studenci podyplomowych studiów pedagogicznych Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Nysie uczą się podstaw języka migowego. Migać uczą się również słuchacze działającego przy tej uczelni studium policealnego. » więcej
651652653654655656657
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »