Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-11-10, 06:15 Autor: Klaudia Pokładek

Pierwsze artefakty już są. IPN szuka szczątków żołnierzy "Bartka" na Opolszczyźnie [ZDJĘCIA]

IPN szuka szczątków żołnierzy "Bartka" na Opolszczyźnie [fot. Klaudia Podkładek]
IPN szuka szczątków żołnierzy "Bartka" na Opolszczyźnie [fot. Klaudia Podkładek]
Marcin Kruszyński, stowarzyszenie Kryptonim T4 [Fot. Klaudia Pokładek]
Marcin Kruszyński, stowarzyszenie Kryptonim T4 [Fot. Klaudia Pokładek]
Na amunicję, klamry, sprzączki i inne artefakty natrafiła ekipa Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, która przeczesuje teren dawnego majątku Scharfenberg, pod Łambinowicami.
Poszukujący mają nadzieję odnaleźć szczątki żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego pseudonim "Bartek", którzy w 1946 roku zaginęli i - jak się później okazało -zostali rozstrzelani gdzieś na terenie Opolszczyzny.

Na miejscu, w lasach nieopodal Łambinowic, jest profesor Krzysztof Szwagrzyk z IPN, który jest przekonany, że szukają we właściwym miejscu.

- Znaleźliśmy też pociski, które nie zostały wystrzelone, tylko eksplodowały w wyniku wysokiej temperatury. A skoro tak, to mamy potwierdzenie, że natrafiliśmy na miejsce, gdzie komuniści, mordercy, ubecy, zgromadzili ubrania po zabitych partyzantach i podpalili je. Może nie teraz w listopadzie, może nie w grudniu, nie w tym roku, ale odnajdziemy ich. To jest tylko kwestia czasu - mówi profesor Szwagrzyk.

W poszukiwaniach pomagają wolontariusze, którzy między innymi badają teren wykrywaczami metalu. Marcin Kruszyński ze stowarzyszenia Kryptonim T4 również jest zdania, że mogiła poległych partyzantów musi być gdzieś w okolicy. - To jest guzik wojskowy z kalesonów, a przecież słyszeliśmy relacje, że chłopcy byli rozebrani do kalesonów. Te wszystkie artefakty, to ewidentne dowody na to, że może to być miejsce zbrodni. Nie jest też powiedziane, że gdzieś tutaj w pobliżu, nie zostało jeszcze więcej zlikwidowanych grup żołnierzy. Nadal przecież poszukujemy ludzi "Wołyniaka", którzy przedzierali się na zachód i w tej okolicy nagle zaginęli - dodaje Marcin Kruszyński.

Obecne poszukiwania potrwają do soboty. Jeśli do tej pory IPN nie trafi na ludzkie szczątki, prace zostaną wznowione wczesną wiosną. Jak dodaje profesor Szwagrzyk, do odnalezienia pozostały jeszcze szczątki blisko 70 ofiar komunistycznych represji.
Krzysztof Szwagrzyk, Marcin Kruszyński

Zobacz także

2017-10-05, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Starosta nyski szuka gorących źródeł. Pomysł podoba się nawet opozycji Nyskiego starosty nie przeraża kwotą, którą trzeba będzie wyłożyć na kilometrowe odwierty w głąb ziemi. Szacuje, że na taką inwestycję potrzeba będzie nawet kilkunastu milionów złotych. » więcej 2017-10-05, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Tytoń bez akcyzy w Nysie. Zatrzymany 42-latek Ponad 35 kilogramów nielegalnego tytoniu znaleźli kryminalni podczas przeszukania w domu jednego z mieszkańców Nysy. Grozi mu do dwóch lat więzienia. » więcej 2017-10-04, godz. 20:25, Wiadomości z regionu Zaginęła Magdalena Tarnawska z Nysy. Służby prowadzą poszukiwania 70 policjantów, dwa psy tropiące i strażacy przeczesują Nysę w poszukiwaniu 35-letniej Magdaleny Tarnawskiej. Zaginiona wyszła z domu o godz. 11.00 i do tej pory nie nawiązała kontaktu z rodziną. » więcej 2017-10-04, godz. 18:36, Wiadomości z regionu Nysa ma nowego inwestora. Pod Radzikowicami powstanie betoniarnia Nyska gmina pozyskała pierwszego inwestora w strefie ekonomicznej. To 'Betoniarnie Odra', firma, która pomiędzy Radzikowicami a Goświnowicami wybuduje swój nowy zakład produkcyjny. Pierwsza łopata została wbita, a tuż za nią ruszyły… » więcej 2017-10-03, godz. 20:15, Gospodarka Ciepło w Nysie w górę. Jednak bez drastycznych skoków cen Chociaż sezon grzewczy w pełni, to jednak w Nysie nie wszyscy grzeją się już przy kaloryferach. Do końca października potrwają tu prace związane z instalacją nowych przyłączeń do ciepłowni. » więcej
677678679680681682683
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »