Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-11-10, 06:15 Autor: Klaudia Pokładek

Pierwsze artefakty już są. IPN szuka szczątków żołnierzy "Bartka" na Opolszczyźnie [ZDJĘCIA]

IPN szuka szczątków żołnierzy "Bartka" na Opolszczyźnie [fot. Klaudia Podkładek]
IPN szuka szczątków żołnierzy "Bartka" na Opolszczyźnie [fot. Klaudia Podkładek]
Marcin Kruszyński, stowarzyszenie Kryptonim T4 [Fot. Klaudia Pokładek]
Marcin Kruszyński, stowarzyszenie Kryptonim T4 [Fot. Klaudia Pokładek]
Na amunicję, klamry, sprzączki i inne artefakty natrafiła ekipa Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, która przeczesuje teren dawnego majątku Scharfenberg, pod Łambinowicami.
Poszukujący mają nadzieję odnaleźć szczątki żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego pseudonim "Bartek", którzy w 1946 roku zaginęli i - jak się później okazało -zostali rozstrzelani gdzieś na terenie Opolszczyzny.

Na miejscu, w lasach nieopodal Łambinowic, jest profesor Krzysztof Szwagrzyk z IPN, który jest przekonany, że szukają we właściwym miejscu.

- Znaleźliśmy też pociski, które nie zostały wystrzelone, tylko eksplodowały w wyniku wysokiej temperatury. A skoro tak, to mamy potwierdzenie, że natrafiliśmy na miejsce, gdzie komuniści, mordercy, ubecy, zgromadzili ubrania po zabitych partyzantach i podpalili je. Może nie teraz w listopadzie, może nie w grudniu, nie w tym roku, ale odnajdziemy ich. To jest tylko kwestia czasu - mówi profesor Szwagrzyk.

W poszukiwaniach pomagają wolontariusze, którzy między innymi badają teren wykrywaczami metalu. Marcin Kruszyński ze stowarzyszenia Kryptonim T4 również jest zdania, że mogiła poległych partyzantów musi być gdzieś w okolicy. - To jest guzik wojskowy z kalesonów, a przecież słyszeliśmy relacje, że chłopcy byli rozebrani do kalesonów. Te wszystkie artefakty, to ewidentne dowody na to, że może to być miejsce zbrodni. Nie jest też powiedziane, że gdzieś tutaj w pobliżu, nie zostało jeszcze więcej zlikwidowanych grup żołnierzy. Nadal przecież poszukujemy ludzi "Wołyniaka", którzy przedzierali się na zachód i w tej okolicy nagle zaginęli - dodaje Marcin Kruszyński.

Obecne poszukiwania potrwają do soboty. Jeśli do tej pory IPN nie trafi na ludzkie szczątki, prace zostaną wznowione wczesną wiosną. Jak dodaje profesor Szwagrzyk, do odnalezienia pozostały jeszcze szczątki blisko 70 ofiar komunistycznych represji.
Krzysztof Szwagrzyk, Marcin Kruszyński

Zobacz także

2018-03-03, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Przez nyską zaporę autem nie przejedziesz! To obiekt infrastruktury krytycznej Nyska zapora nie dla samochodów. Została wpisana do rejestru obiektów infrastruktury krytycznej. Jak mówi starosta nyski Czesław Biłobran, dopóki stosowny minister nie wykreśli zapory z rejestru nie będzie można przez nią przejeżdżać… » więcej 2018-03-03, godz. 09:00, Sport i turystyka Stal Nysa z szansą na "czwórkę". Trzeba wykorzystać atut własnej hali Siatkarze Stali Nysa stoją przed dużą szansą na awans do półfinału I ligi. Po dwóch meczach ćwierćfinałowej rywalizacji z Krispolem Września jest 1:1, a oba spotkania odbyły się na parkiecie rywala. » więcej 2018-03-01, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Więcej pieniędzy na "niską emisję". Nysa zwiększyła kwotę dofinansowań Nysa dołoży do wymiany pieców. Radni miejscy zdecydowali, że zwiększą pulę pieniędzy przeznaczoną na dofinansowanie wymiany systemów ogrzewania. Na razie ma to być 600 tysięcy złotych. » więcej 2018-03-01, godz. 20:15, Sport i turystyka 600 tysięcy na działania sportowe - podsumowano głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Nysy Cztery projekty służące poprawie infrastruktury sportowo-rekreacyjnej zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego Nysy. Do podziału jest 600 tys. złotych. » więcej 2018-03-01, godz. 10:31, Wiadomości z regionu Barut, Stary Grodków, Nysa i Opole. Wojewoda oddaje hołd Żołnierzom Wyklętym Polany śmierci w Barucie i Starym Grodkowie oraz Nysa i Opole. To najważniejsze miejsca Opolszczyzny związane z Żołnierzami Wyklętymi. W dniu ich pamięci odwiedza je wojewoda opolski Adrian Czubak, który w miejscach mordu i kaźni… » więcej
616617618619620621622
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »