W Nysie lawinowo rośnie liczba pacjentów, którzy odwołują zabiegi planowe i wizyty u specjalistów. Podobnie zresztą jest w całym województwie, a problem głównie dotyczy ustalonych operacji zaćmy i wszczepienia endoprotez.
Z jednej strony pacjenci narzekają na długie kolejki, tymczasem sami dezorganizują pracę lekarzy. O nagminnym odwoływaniu zabiegów mówi dyrektor nyskiego ZOZ, Norbert Krajczy.
- Pani Magda nic innego nie robi, tylko dzwoni do tych osób i słucha wymówek oraz usprawiedliwień. Na dziesięć telefonów, połowa mówi, że na zabieg nie przyjdzie, bo ma zupełnie inne plany. To dla mnie w ogóle nie zrozumiałe - mówi dyrektor nyskiego szpitala.
- Małe dolegliwości, wyjazd do rodziny, święta. Chcą przesuwać terminy, odraczać, albo w ogóle rezygnują. Takich rozmów jest cała masa. Pacjenci zachowują się niepoważnie - informuje Magdalena Wiśniewska-Paluch, statystyk medyczny szpitala w Nysie.
Elżbieta, mieszkanka Nysy. - Jestem zdziwiona, że ludzie zachowują się tak nieodpowiedzialnie. Nigdy nie zdarzyło mi się odwołać jakiegokolwiek zabiegu. Niedawno miałam operację laryngologiczną, w związku z czym terminu pilnowałam jak oka w głowie, bo zdaję sobie sprawę z tego ile trzeba czekać w kolejkach. W końcu jak sama nie zadbam o swoje zdrowie, to nikt inny tego nie zrobi - tłumaczy nysanka.
Barbara Pawlos, rzeczniczka opolskiego oddziału NFZ potwierdza, że odwoływanie wizyt i zabiegów zdarza się mieszkańcom coraz częściej. I to nie tylko w Nysie.
- Miesięcznie przepada blisko 2 tysiące terminów, jeśli chodzi o leczenie szpitalne i opiekę specjalistyczną. W skali roku to już 25 tysięcy. W ten sposób na pewno nie zlikwidujemy kolejek.
Jak dodaje rzeczniczka NFZ, spora część zapisujących się na zabiegi zaćmy pacjentów, robi to na wyrost. Czyli w ogóle nie kwalifikuje się do operacji.