Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-08-28, 10:15 Autor: Jacek Rudnik (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Roszuk: straty po katastrofie ekologicznej w Jeziorze Otmuchowskim są nie do oszacowania

[fot. Agnieszka Pospiszyl]
[fot. Agnieszka Pospiszyl]
– Kluczem w takich przypadkach jest uwzględniające wiele aspektów gospodarowanie zbiornikiem wodnym – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego pytany o przyczyny masowego śnięcia ryb w Jeziorze Otmuchowskim.
– To, co możemy zrobić, to jak najbardziej właśnie ta racjonalna gospodarka wodą. I tu uważamy, że w jakiś sposób powinniśmy wrócić do tematu instrukcji gospodarowania wodą, pozwoleń wodno-prawnych, które są na tych zbiornikach, tu mówię o Nysie czy Otmuchowie, bo z jednej strony poziomy wody były robione pod kątem ochrony ptaków i obszaru „Natura 2000”, ale nie patrzymy na drugą stronę tego środowiska: czy ryby nie są składnikiem ekosystemu? To też są istoty żywe – wyjaśniał gość Radia Opole.

W wyniku tzw. przyduchy na Jeziorze Otmuchowskim zginęło co najmniej 1,2 tony ryb, choć zdaniem naszego gościa straty całkowite będą większe, gdyż spora część śniętego rybostanu może zalegać na dnie zbiornika.

– Nie wiemy, ile jeszcze ryb zaległo na dnie. Naprawdę, trudno jest to teraz oszacować, liczymy to w kilkudziesięciu tonach, bo to jest to, co widzimy, ale ta strata w środowisku wodnym, czyli wyginięcie tej fauny i flory, to to jest nie do oszacowania – podkreśla dyrektor Roszuk.

Na dzisiejszym prezydium zarządu okręgu PZW może zostać złożony wniosek o skierowanie sprawy do prokuratury, ma też zapaść decyzja o dodatkowym kilkuetapowym wsparciu na odbudowanie rybostanu.

W opinii Jakuba Roszuka ważne jest też to, by takie przypadki masowego śnięcia ryb uznawać w przyszłości za zdarzenie objęte procedurą szybkiego reagowania powiatowych i wojewódzkich służb reagowania kryzysowego, co powinno zostać określone na poziomie ustawy.
Jakub Roszuk cz. 1
Jakub Roszuk cz. 2

Zobacz także

2017-07-02, godz. 06:30, Gospodarka 30 mln dla Nysy z Unii Europejskiej na gospodarkę niskoemisyjną Umowa z marszałkiem województwa podpisana. Nysa ma już pewne pieniądze na dwie duże inwestycje - przebudowę śródmieścia i modernizację terenów po byłej FSO. Łącznie to ok. 30 mln z Unii Europejskiej, pozyskanych w ramach Partnerstwa… » więcej 2017-06-30, godz. 15:00, Gospodarka Marszałek przywiózł do Nysy 71 mln na gospodarkę niskoemisyjną. Umowy z Subregionem Południowym podpisane Będą nowe dworce, drogi, parkingi i autobusy. W nyskim muzeum marszałek województwa Andrzej Buła podpisał z Subregionem Południowym w ramach Partnerstwa Nyskiego umowy na łączną wartość 71 mln zł. Powiaty i gminy działając wspólnie… » więcej 2017-06-30, godz. 13:00, Wiadomości z regionu „Wstań z kanapy” - IX Misyjne Święto Młodych w Nysie Młodzież z całej Polski przyjeżdża dzisiaj (30.06) do Nysy, aby uczestniczyć w trzydniowym IX Misyjnym Święcie Młodych. Aż do niedzieli będą się modlić, dyskutować, a także bawić. Miejscem spotkania jest siedziba ojców werbistów… » więcej 2017-06-29, godz. 19:24, Wiadomości z regionu Wakacje są, półkolonii nie ma. Nyscy rodzice narzekają na opieszałość gminy - Wakacje się rozpoczęły, a nadal nie wiemy, czy będą zorganizowane półkolonie w nyskiej gminie - dzwonią do nas pracujący rodzice, którzy mają problem z zapewnieniem opieki dzieciom. Okazuje się, że dopiero dzisiaj (29.06) w… » więcej 2017-06-23, godz. 16:15, Sport i turystyka Szukają „małych Lewandowskich”. Śląsk Wrocław i Polonia Nysa podpisały umowę partnerską Umowa partnerska, podpisane przez szefów Polonii Nysa i Śląska Wrocław, obejmuje wspólne treningi i wymianę zawodników, jak i szkolenie kadry trenerskiej, a także organizację wspólnych przedsięwzięć sportowych. » więcej
696697698699700701702
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »