Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-08-28, 10:15 Autor: Jacek Rudnik (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Roszuk: straty po katastrofie ekologicznej w Jeziorze Otmuchowskim są nie do oszacowania

[fot. Agnieszka Pospiszyl]
[fot. Agnieszka Pospiszyl]
– Kluczem w takich przypadkach jest uwzględniające wiele aspektów gospodarowanie zbiornikiem wodnym – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego pytany o przyczyny masowego śnięcia ryb w Jeziorze Otmuchowskim.
– To, co możemy zrobić, to jak najbardziej właśnie ta racjonalna gospodarka wodą. I tu uważamy, że w jakiś sposób powinniśmy wrócić do tematu instrukcji gospodarowania wodą, pozwoleń wodno-prawnych, które są na tych zbiornikach, tu mówię o Nysie czy Otmuchowie, bo z jednej strony poziomy wody były robione pod kątem ochrony ptaków i obszaru „Natura 2000”, ale nie patrzymy na drugą stronę tego środowiska: czy ryby nie są składnikiem ekosystemu? To też są istoty żywe – wyjaśniał gość Radia Opole.

W wyniku tzw. przyduchy na Jeziorze Otmuchowskim zginęło co najmniej 1,2 tony ryb, choć zdaniem naszego gościa straty całkowite będą większe, gdyż spora część śniętego rybostanu może zalegać na dnie zbiornika.

– Nie wiemy, ile jeszcze ryb zaległo na dnie. Naprawdę, trudno jest to teraz oszacować, liczymy to w kilkudziesięciu tonach, bo to jest to, co widzimy, ale ta strata w środowisku wodnym, czyli wyginięcie tej fauny i flory, to to jest nie do oszacowania – podkreśla dyrektor Roszuk.

Na dzisiejszym prezydium zarządu okręgu PZW może zostać złożony wniosek o skierowanie sprawy do prokuratury, ma też zapaść decyzja o dodatkowym kilkuetapowym wsparciu na odbudowanie rybostanu.

W opinii Jakuba Roszuka ważne jest też to, by takie przypadki masowego śnięcia ryb uznawać w przyszłości za zdarzenie objęte procedurą szybkiego reagowania powiatowych i wojewódzkich służb reagowania kryzysowego, co powinno zostać określone na poziomie ustawy.
Jakub Roszuk cz. 1
Jakub Roszuk cz. 2

Zobacz także

2017-08-08, godz. 13:29, Patronaty - polecamy Przyjdź po swoją karykaturę! Nad Jeziorem Nyskim rusza Weekend Satyry i Karykatury Ludzkie zachowania, polityka, narodowe przywary - dla nich nie ma tematów tabu. Już po raz szósty Głębinów nad Jeziorem Nyskim będzie gościł uznanych karykaturzystów. Przez 3 dni w ramach Weekendu Satyry i Karykatury będzie można… » więcej 2017-08-07, godz. 14:33, Sport i turystyka Hiszpański patent na oznakowanie nyskiej drogi jakubowej Najpierw podpatrzył jak to wygląda w Hiszpanii, teraz będzie próbował zastosować podobne rozwiązania w Nysie. Anatol Bukała z Głuchołaz podczas tych wakacji przeszedł 380 kilometrów szlakiem św. Jakuba, który prowadzi do sanktuarium… » więcej 2017-08-07, godz. 13:09, Kultura i rozrywka Kobieta, kosmos, żywioły. Artystyczne wizje Jana Koloczka 'Marzenia' - to wystawa Jana Koloczka, jednego z najciekawszych w Polsce twórców nieprofesjonalnych, jaką można oglądać w opolskim Muzeum Wsi Opolskiej. Jest nysaninem, a rzeźbi od lat 90 - tych. Jego prace można zobaczyć w wielu… » więcej 2017-08-05, godz. 16:00, Sport i turystyka Nyska hala sportowa prawie gotowa. Pomieści 3 tysiące kibiców, kosztowała 23 mln zł Zaledwie tygodnie dzielą nas od oddania do użytku nyskiej hali sportowej, która powstała na stadionie „Polonii” przy ulicy Sudeckiej. Obiekt pozwoli na uprawianie wielu dyscyplin sportowych, ale stanowi szczególny impuls dla nyskiej… » więcej 2017-08-04, godz. 12:15, Wiadomości z regionu Brakuje chętnych do nauki w zespołach szkół w Paczkowie i Głuchołazach. Za to tłok w Nysie Czy szkoły ponadgimnazjalne w Paczkowie i Głuchołazach rozpoczną nowy rok szkolny z tzw. dziurą w roczniku? Zakończył się nabór do klas pierwszych, a nikt nie chce uczyć się w głuchołaskim liceum ogólnokształcącym. Natomiast… » więcej
690691692693694695696
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »