Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-08-28, 10:15 Autor: Jacek Rudnik (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Roszuk: straty po katastrofie ekologicznej w Jeziorze Otmuchowskim są nie do oszacowania

[fot. Agnieszka Pospiszyl]
[fot. Agnieszka Pospiszyl]
– Kluczem w takich przypadkach jest uwzględniające wiele aspektów gospodarowanie zbiornikiem wodnym – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego pytany o przyczyny masowego śnięcia ryb w Jeziorze Otmuchowskim.
– To, co możemy zrobić, to jak najbardziej właśnie ta racjonalna gospodarka wodą. I tu uważamy, że w jakiś sposób powinniśmy wrócić do tematu instrukcji gospodarowania wodą, pozwoleń wodno-prawnych, które są na tych zbiornikach, tu mówię o Nysie czy Otmuchowie, bo z jednej strony poziomy wody były robione pod kątem ochrony ptaków i obszaru „Natura 2000”, ale nie patrzymy na drugą stronę tego środowiska: czy ryby nie są składnikiem ekosystemu? To też są istoty żywe – wyjaśniał gość Radia Opole.

W wyniku tzw. przyduchy na Jeziorze Otmuchowskim zginęło co najmniej 1,2 tony ryb, choć zdaniem naszego gościa straty całkowite będą większe, gdyż spora część śniętego rybostanu może zalegać na dnie zbiornika.

– Nie wiemy, ile jeszcze ryb zaległo na dnie. Naprawdę, trudno jest to teraz oszacować, liczymy to w kilkudziesięciu tonach, bo to jest to, co widzimy, ale ta strata w środowisku wodnym, czyli wyginięcie tej fauny i flory, to to jest nie do oszacowania – podkreśla dyrektor Roszuk.

Na dzisiejszym prezydium zarządu okręgu PZW może zostać złożony wniosek o skierowanie sprawy do prokuratury, ma też zapaść decyzja o dodatkowym kilkuetapowym wsparciu na odbudowanie rybostanu.

W opinii Jakuba Roszuka ważne jest też to, by takie przypadki masowego śnięcia ryb uznawać w przyszłości za zdarzenie objęte procedurą szybkiego reagowania powiatowych i wojewódzkich służb reagowania kryzysowego, co powinno zostać określone na poziomie ustawy.
Jakub Roszuk cz. 1
Jakub Roszuk cz. 2

Zobacz także

2017-10-31, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Nyska Wieża Ciśnień przestanie świecić pustkami. Zagospodarują ją harcerze Po wielomilionowym remoncie z unijnych funduszy, w wieży próbowano uruchomić działalność kulturalną i wystawienniczą, ale bez skutku. Obiekt od lat stał nieużywany, a gmina ponosiła z tego tytułu spore koszty. Teraz zasiedlą ją… » więcej 2017-10-31, godz. 14:45, Wiadomości z regionu 20-latek wpadł z narkotykami. Zatrzymała go nyska policja Kilka porcji amfetaminy i marihuanę zarekwirowała nyska policja podczas kontroli, zaparkowanego przed kościołem w Skoroszycach auta. Wewnątrz siedziało pięciu mężczyzn, a uwagę mundurowych zwróciło nerwowe zachowanie jednego z… » więcej 2017-10-30, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Będzie bezpieczniej w drodze do szkoły i do kościoła. W Niwnicy budują chodnik Po kilku latach próśb, pism i monitów mieszkańcy podnyskiej Niwnicy doczekali się wreszcie chodnika. A właściwie czekają teraz na efekt końcowy, ponieważ we wsi powstaje właśnie pierwszy etap inwestycji. » więcej 2017-10-30, godz. 17:10, Wiadomości z regionu Najpierw wyrzucone szczeniaki, teraz skatowany kot Kolejny przykład bestialskiego traktowania zwierząt przez ludzi. Tym razem do nyskiej przychodni weterynaryjnej trafiła 4-miesięczna kotka, która została skopana przez nieznanych sprawców. » więcej 2017-10-30, godz. 16:00, Sport i turystyka Hala Nysa gotowa. Za kilka dni ruszają pierwsze treningi [ZDJĘCIA] Nyska hala własnie została oficjalnie przekazana gminie przez głównego wykonawcę, który zakończył budowę. Inwestycja kosztowała 23 mln zł, z czego 10 mln dołożyło ministerstwo sportu. Obiekt trafi teraz pod opiekę Agencji Rozwoju… » więcej
662663664665666667668
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »