Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-08-28, 10:15 Autor: Jacek Rudnik (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Roszuk: straty po katastrofie ekologicznej w Jeziorze Otmuchowskim są nie do oszacowania

[fot. Agnieszka Pospiszyl]
[fot. Agnieszka Pospiszyl]
– Kluczem w takich przypadkach jest uwzględniające wiele aspektów gospodarowanie zbiornikiem wodnym – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego pytany o przyczyny masowego śnięcia ryb w Jeziorze Otmuchowskim.
– To, co możemy zrobić, to jak najbardziej właśnie ta racjonalna gospodarka wodą. I tu uważamy, że w jakiś sposób powinniśmy wrócić do tematu instrukcji gospodarowania wodą, pozwoleń wodno-prawnych, które są na tych zbiornikach, tu mówię o Nysie czy Otmuchowie, bo z jednej strony poziomy wody były robione pod kątem ochrony ptaków i obszaru „Natura 2000”, ale nie patrzymy na drugą stronę tego środowiska: czy ryby nie są składnikiem ekosystemu? To też są istoty żywe – wyjaśniał gość Radia Opole.

W wyniku tzw. przyduchy na Jeziorze Otmuchowskim zginęło co najmniej 1,2 tony ryb, choć zdaniem naszego gościa straty całkowite będą większe, gdyż spora część śniętego rybostanu może zalegać na dnie zbiornika.

– Nie wiemy, ile jeszcze ryb zaległo na dnie. Naprawdę, trudno jest to teraz oszacować, liczymy to w kilkudziesięciu tonach, bo to jest to, co widzimy, ale ta strata w środowisku wodnym, czyli wyginięcie tej fauny i flory, to to jest nie do oszacowania – podkreśla dyrektor Roszuk.

Na dzisiejszym prezydium zarządu okręgu PZW może zostać złożony wniosek o skierowanie sprawy do prokuratury, ma też zapaść decyzja o dodatkowym kilkuetapowym wsparciu na odbudowanie rybostanu.

W opinii Jakuba Roszuka ważne jest też to, by takie przypadki masowego śnięcia ryb uznawać w przyszłości za zdarzenie objęte procedurą szybkiego reagowania powiatowych i wojewódzkich służb reagowania kryzysowego, co powinno zostać określone na poziomie ustawy.
Jakub Roszuk cz. 1
Jakub Roszuk cz. 2

Zobacz także

2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 13:18, Wiadomości z regionu Kolejna ofiara powodzi? Ciało ujawnione w powiecie nyskim To prawdopodobnie kolejna - trzecia - ofiara powodzi na Opolszczyźnie. Ciało odkryto podczas usuwania skutków powodzi w okolicach Bodzanowa w powiecie nyskim. » więcej
23242526272829
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »