Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-08-28, 10:15 Autor: Jacek Rudnik (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Roszuk: straty po katastrofie ekologicznej w Jeziorze Otmuchowskim są nie do oszacowania

[fot. Agnieszka Pospiszyl]
[fot. Agnieszka Pospiszyl]
– Kluczem w takich przypadkach jest uwzględniające wiele aspektów gospodarowanie zbiornikiem wodnym – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego pytany o przyczyny masowego śnięcia ryb w Jeziorze Otmuchowskim.
– To, co możemy zrobić, to jak najbardziej właśnie ta racjonalna gospodarka wodą. I tu uważamy, że w jakiś sposób powinniśmy wrócić do tematu instrukcji gospodarowania wodą, pozwoleń wodno-prawnych, które są na tych zbiornikach, tu mówię o Nysie czy Otmuchowie, bo z jednej strony poziomy wody były robione pod kątem ochrony ptaków i obszaru „Natura 2000”, ale nie patrzymy na drugą stronę tego środowiska: czy ryby nie są składnikiem ekosystemu? To też są istoty żywe – wyjaśniał gość Radia Opole.

W wyniku tzw. przyduchy na Jeziorze Otmuchowskim zginęło co najmniej 1,2 tony ryb, choć zdaniem naszego gościa straty całkowite będą większe, gdyż spora część śniętego rybostanu może zalegać na dnie zbiornika.

– Nie wiemy, ile jeszcze ryb zaległo na dnie. Naprawdę, trudno jest to teraz oszacować, liczymy to w kilkudziesięciu tonach, bo to jest to, co widzimy, ale ta strata w środowisku wodnym, czyli wyginięcie tej fauny i flory, to to jest nie do oszacowania – podkreśla dyrektor Roszuk.

Na dzisiejszym prezydium zarządu okręgu PZW może zostać złożony wniosek o skierowanie sprawy do prokuratury, ma też zapaść decyzja o dodatkowym kilkuetapowym wsparciu na odbudowanie rybostanu.

W opinii Jakuba Roszuka ważne jest też to, by takie przypadki masowego śnięcia ryb uznawać w przyszłości za zdarzenie objęte procedurą szybkiego reagowania powiatowych i wojewódzkich służb reagowania kryzysowego, co powinno zostać określone na poziomie ustawy.
Jakub Roszuk cz. 1
Jakub Roszuk cz. 2

Zobacz także

2024-10-19, godz. 08:30, Wiadomości z regionu FRŚ proponuje umarzalne pożyczki dla firm, które ucierpiały w powodzi. Będą spotkania w terenie Spotkania informacyjne dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź organizuje w terenie Fundacja Rozwoju Śląska. Tematem będą oferowane przez fundację umarzalne pożyczki na usuwanie szkód powstałych w wyniku zalania. » więcej 2024-10-18, godz. 15:44, Wiadomości z regionu Nyski szpital wznowił przyjmowanie pacjentów, na razie na dwóch oddziałach Nyski szpital powiatowy, zniszczony w trakcie powodzi, znów przyjmuje pacjentów. W pierwszej kolejności uruchomiono dwa oddziały - obserwacyjno-zakaźny i dziecięcy. W poniedziałek (21.10) rusza SOR i pozostałe oddziały. » więcej 2024-10-18, godz. 09:37, Wiadomości z regionu Mieszkanka Wronowa mówi o braku pomocy dla wsi po powodzi. Burmistrz wylicza działania Czy Wronów w gminie Lewin Brzeski nie miał od magistratu wystarczającej pomocy po powodzi? Tak uważa jedna z mieszkanek, a burmistrz odpowiada. » więcej 2024-10-17, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Urzędomat przy starostwie. Odbiór dowodów rejestracyjnych będzie łatwiejszy Od piątku (18.10) będzie można składać w urzędomacie przed Starostwem Powiatowym w Nysie wnioski o odbiór dowodów rejestracyjnych. Trwają ostatnie podłączenia i konfiguracja urządzenia. Ta operacja wymaga także zmiany formula… » więcej 2024-10-17, godz. 19:10, Wiadomości z regionu Na początek oddział zakaźny i pediatria. Reaktywacja szpitala w Nysie Rusza szpital powiatowy w Nysie. Od piątku (18.10) uruchomione zostaną dwa pierwsze oddziały: obserwacyjno-zakaźny i dziecięcy, natomiast w poniedziałek działalność wznowi Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z pozostałymi oddział… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »