Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-03-09, 20:00 Autor: Dorota Kłonowska

Domek jednorodzinny z ogródkiem. Nyski pomysł na pozyskanie rodzin zastępczych

Dom dziecka w Paczkowie [Archiwum]
Dom dziecka w Paczkowie [Archiwum]
Powiat nyski chce zachęcić małżeństwa do tworzenia rodzin zastępczych przekazując im ... domki jednorodzinne. To pomysł starosty Czesława Biłobrana, nad którego realizacją już pracuje cały zespół. Jednocześnie byłyby stopniowo likwidowane domy dziecka i placówki opiekuńczo-wychowawcze. To lokalna odpowiedź na wdrożenie rządowego programu opieki, jaki ma obowiązywać od 2020r.
Odejście od zinstytucjonalizowanych form opieki, jedynie 14-osobowe domy dziecka i inne placówki opiekuńczo-wychowawcze. To podstawowe założenia nowego programu, do których muszą się dostosować powiaty. Tymczasem jest problem z rodzinami zastępczymi, których brakuje także w powiecie nyskim.

Zdaniem tamtejszego starosty Czesława Biłobrana, poważną barierą jest brak odpowiednich warunków mieszkaniowych.

- Mieszkanie, to największe ograniczenie. Będę zatem przedkładał radzie powiatu konieczność zakupu domków jednorodzinnych, z ogródkiem, które byłyby przekazywane takim rodzinom zastępczym. Powiat na to stać, aby je sukcesywnie nabywać - mówi Biłobran.

Zdaniem Sylwii Sadowskiej-Klimas, która jest szefem domów dziecka w Paczkowie i Jasienicy Górnej, a także placówki opiekuńczej w Nysie, to dobre rozwiązanie.

- Jest jednak pytanie, czy znajdą się takie osoby zainteresowane, mimo tej zachęty w postaci domu z ogródkiem. Nie chciałabym także, aby potem dzieci te trafiały z powrotem do placówki, bo rodzina nie radzi sobie z opieką. A są to dzieci z problemami, bagażem doświadczeń, często poranione przez dorosłych - mówi Sadowska-Klimas.

Dyrektorka dodaje, że najważniejsze jest dobro dziecka i taka organizacja opieki, aby właśnie trafiały one do rodzin, lub ośrodków, gdzie nie będą anonimowe. Obecnie w paczkowskim domu dziecka przebywa 30 podopiecznych, wcześniej było tam 70. dzieci. W świetle obowiązujących przepisów placówki wciąż są przepełnione.
Czesław Biłobran, Sylwia Sadowska-Klimas

Zobacz także

2017-05-30, godz. 14:50, Wiadomości z regionu Oszustwo i przywłaszczenie dowodu osobistego. Ruszył proces nyskiej policjantki Przed Sądem Rejonowym w Nysie rozpoczął się proces policjantki z nyskiej KPP, oskarżonej o przetrzymywanie cudzego dowodu osobistego bez prawa posługiwania się nim, a także o oszustwo. Ma ono polegać - jak informowaliśmy jeszcze… » więcej 2017-05-30, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Nyska KPP przeprowadza się na Słowiańską. Trudne warunki pracy po pożarze komendy Rozpoczyna się przeprowadzka nyskiej komendy policji do budynku przy ul. Słowiańskiej. Został on udostępniony przez starostwo po pożarze komendy, jaki miał miejsce w listopadzie ubiegłego roku. » więcej 2017-05-30, godz. 12:30, Kultura i rozrywka Ponad 107 milionów złotych na obiekty kultury w regionie Ponad 107 milionów złotych otrzyma Opolszczyzna na modernizację i renowację obiektów kultury. We wtorek (30.05) w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie podpisano aneks do kontraktu terytorialnego. » więcej 2017-05-30, godz. 05:00, Sport i turystyka Stal Nysa z nowym trenerem. Klub nie przedłużył kontraktu Bułkowskiemu Janusz Bułkowski nie będzie już szkoleniowcem siatkarskiej nyskiej Stali. Zarząd klubu postanowił nie przedłużać kontraktu z dotychczasowym trenerem drużyny. » więcej 2017-05-29, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Polsko-czeskie szkolenie ratownictwa wodnego nad Jeziorem Nyskim Woprowcy, ratownicy medyczni, policja i studenci - ratownicy nyskiej PWSZ rozpoczęli wspólne ćwiczenia nad Jeziorem Nyskim. Są reprezentanci tych służb z całej Opolszczyzny, a także z czeskiego pogranicza. Ćwiczą praktycznie - na… » więcej
704705706707708709710
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »