Darmowe badania profilaktyczne, zakup ekologicznych pojazdów, czy wsparcie rodzin zastępczych. Między innymi to udało się sfinansować powiatowi kluczborskiemu, dzięki finansowemu wsparciu z Unii Europejskiej.
Według ostatniego bilansu od 2015 roku starostwo zdobyło z unijnej kasy blisko 78 milionów złotych, dzięki którym zrealizuje 30 programów. Dofinansowanie pozyskane zostało między innymi na oświatę, rynek pracy, czy zdrowie. Najwięcej, bo ponad 42 miliony złotych, trafiło z unijnej kasy na wsparcie programów związanych z niską emisją.
- To są bardzo ważne obszary, wynikające ze strategii rozwoju powiatu - mówi Piotr Pośpiech, starosta kluczborski. - Każdy z obszarów niezmiernie mnie cieszy. Czym innym żyje szpital i pacjenci, a czym innym żyje transport. Nie mniej ważnym obszarem jest oświata i tutaj 6,2 miliona złotych, to są duże pieniądze.
- Szereg tych działań, to są działania długofalowe, długoletnie i to cieszy - dodaje Pośpiech. - Wsparcie rodziny, to jest wsparcie specjalistyczne opieki nad rodzinami zastępczymi. Takich rodzin w powiecie mamy ponad 70. Łącznie ponad 100 dzieci przy w takich rodzinach żyje. To jest projekt rozpisany na trzy lata. To nie jest tak, że dostaniemy pieniądze, wydamy je i już.
Starostwo planują do końca tego roku pozyskać kolejne 15 milionów złotych.