Zajęcia na opolskiej uczelni i korzystanie z jej zasobów dydaktycznych. Pogłębianie wiedzy, głównie z chemii i biologii. W ramach umowy z Collegium Medicum opolskiego uniwersytetu, uczniowie 1. Liceum Ogólnokształcącego z Kluczborka będą uczęszczać na dodatkowe zajęcia.
- To będzie inny wymiar edukacji - twierdzi Mariusz Kaczmarski, dyrektor szkoły. - To już nie będą plansze, ale modele trójwymiarowe. To będą wirtualne modele ludzkie, to będą preparaty, konkretne ćwiczenia. Zdecydowanie bardziej konkretne niż w szkole. Druga rzecz, to poszerzenie wiedzy z przedmiotów przyrodniczych. Ci uczniowie zbliżają się jeszcze bardziej do przyszłych studiów medycznych czy farmaceutycznych.
Skorzystają również inni uczniowie. Zajęcia będą odbywały się też w ramach drugiej umowy, którą kluczborska szkoła związała się z uniwersytetem. Ma ona szeroki charakter i dotyczy pozostałych dziedzin wiedzy oraz integracji.
- Tu myślimy przede wszystkim o matematyce, fizyce, ale również o uczniach ze Wschodu, którzy chodzą do naszej szkoły. Te zajęcia będą miały inny charakter - mówi Kaczmarski. - To zajęcia w studiu uniwersyteckiego radia czy składanie uniwersyteckiej gazetki. Chodzi o to, żeby poznawali ten warsztat już od drugiej strony.
Nie są jeszcze określone godziny, jakie uczniowie spędzą na uniwersytecie. Umowy partnerskie 1. LO w Kluczborku z Uniwersytetem Opolskim podpisano w maju i czerwcu tego roku.