Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-06-05, 15:42 Autor: Jan Poniatyszyn

Zmiana ustawy o dodatkach mieszkaniowych powoduje większe obciążenie gminnych budżetów

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Shutterstock]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Shutterstock]
Gminy coraz więcej pieniędzy wydają na dodatki mieszkaniowe, a przykładem są Głuchołazy i Prudnik. Po latach zastoju rośnie zainteresowanie tymi świadczeniami. Są one dopłatami do kosztów utrzymania mieszkania.
- Można zauważyć zdecydowany wzrost przyznanych świadczeń – mówi Marta Szpak z Ośrodka Pomocy Społecznej w Głuchołazach. – Są to też osoby nowe, które po raz pierwszy ubiegają się o taką pomoc. Wzrosły czynsze w mieszkaniach komunalnych gminy i spółdzielni mieszkaniowych. Wzrosły ceny, koszty utrzymania w rodzinach, więc ludzie zaczęli poszukiwać też możliwości w dopłacie do czynszu.

Jeszcze niedawno gmina Prudnik wydawała na dodatki mieszkaniowe 70 tysięcy złotych miesięcznie.

- O 12 procent wzrósł ustawowy progów dochodowych i teraz więcej osób może ubiegać się o takie świadczenie – wskazuje burmistrz Prudnik Grzegorz Zawiślak. – Przez to wzrosły nam wypłaty dodatków mieszkaniowych. Jest to ok. 90 tys. zł miesięcznie. Obciąża to budżet coraz mocniej, musimy znajdywać środki na pokrycie tych zadań. Bardzo dużym problemem w opiece społecznej jest możliwość weryfikacji dochodów osób ubiegających się o te dodatki. Nie mamy takich narzędzi.

Wysokość dodatku mieszkaniowego uzależniona jest od dochodów i liczby osób w gospodarstwie domowym. Wypłata tego świadczenia jest zadaniem gmin, które nie otrzymują z tego tytułu państwowej refundacji.
Marta Szpak
Grzegorz Zawiślak

Zobacz także

2024-07-22, godz. 17:15, Wiadomości z regionu "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch miejscach obsługiwanych przez wodociąg stwierdzono obecność bakterii grupy… » więcej 2024-07-19, godz. 16:03, Wiadomości z regionu Samowola budowlana jest, ale... poza obszarem stanowiska archeologicznego. Cd. sprawy podwórka w Prudniku Sprawca samowoli budowlanej w Prudniku nie naruszył przepisów ustawy o ochronie zabytków. Mieszkaniec kamienicy przy ul. Klasztornej na własny koszt remontował podwórko, które jest w obrębie starego miasta. Nie miał m.in. zgody konserwatora… » więcej 2024-07-18, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Prudnik: remont podwórka bez pozwoleń. Mieszkańcy złożyli skargę na sąsiada Nadzór budowlany zatrzymał remont podwórka przy kamienicy w Prudniku. Prace prowadził mieszkaniec, który nie miał na to dokumentów. Materiał zapewniła gmina, do której należy teren. Miasto ma historyczny charakter i wiele podwórek… » więcej 2024-07-18, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Prudniccy kryminalni pomogli nastolatkowi będącemu w kryzysie emocjonalnym Sukcesem zakończyły się policyjne poszukiwania mieszkańca powiatu prudnickiego, który był w kryzysie emocjonalnym. 17-latek po wyjściu z domu wysłał niepokojącą wiadomość swojemu przyjacielowi. Istniało duże prawdopodobieństwo… » więcej 2024-07-16, godz. 21:09, Gospodarka Jest pomysł na pompownię ze zlewnią. Jasiona w gminie Lubrza ma być podłączona do kanalizacji Prudnika Władze Lubrzy zapowiadają przyśpieszenie w kanalizowaniu gminy. Większość wiosek nie ma zbiorczego odbioru przydomowych ścieków, które przewożone są do oczyszczalni w Prudniku. Problemu nie rozwiążą też dotacje gminy do budowy… » więcej
27282930313233
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »