Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-07-10, 20:14 Autor: Jan Poniatyszyn

Zarobki w samorządach przestały konkurować z płacami w prywatnych firmach

[fot.Pixabaya]
[fot.Pixabaya]
Praca na urzędniczym etacie w opolskich samorządach jest coraz mniej lukratywnym zajęciem. Od lipca minimalne wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania takiego pracownika wynosi 3300 zł.
Nowe stawki płac w samorządach wprowadziło rozporządzenie rządu. Natomiast możliwości płacowe gmin i powiatów uzależnione są od ich dochodów.

- Planując tegoroczny budżet gminy uwzględniliśmy ustawowe podwyżki płac - wyjaśnia burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński. – Każdy otrzymał w styczniu 480 złotych i 120 w lipcu. Zabezpieczone było 600 złotych brutto do pensji zasadniczej. Były lata, że to wszystko się spłaszczyło, gdy nagle najniższe wynagrodzenie poszło w górę, a nie stać nas było wszystkim pracownikom dać podwyżki. Wówczas osoby z najniższych stanowisk zaczęły zarabiać tyle, co urzędnik odpowiadający za milionowe inwestycje.

Problemem samorządowców stają się urzędnicze wakaty na stanowiskach, gdzie wymagane są specjalistyczne uprawnienia. Szczególnie dotyczy to prowadzenia spraw związanych z budownictwem.

– Blisko rok poszukiwaliśmy geodety – wskazuje starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Udało nam się rozstrzygnąć konkurs i mamy geodetę powiatowego, naczelnika wydziału. Miniony rok był rzeczywiście trudny. Powstały pewne zaległości. Trudności z zatrudnieniem geodetów z uprawnieniami wynikają z faktu, że poziom wynagrodzeń, które mogą zaoferować samorządy, dalece odbiega od tego w prywatnych firmach.

Decyzją rady ministrów samorządy lokalne otrzymają dodatkowo ponad 14 mld zł. Dochody te mają wesprzeć realizację zadań publicznych. Samorządy same zdecydują, na co przeznaczą te pieniądze.
Edward Szupryczyński
Radosław Roszkowski

Zobacz także

2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 17:44, Wiadomości z regionu „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się nas słuchacz z małej wsi w tej gminie. » więcej 2024-09-27, godz. 15:43, Kultura i rozrywka „Inspiruje go świat”. Ekspozycja tkanin śląskiego artysty w Prudniku, zwanym dawniej "miastem tkaczy" Wystawę tkanin unikatowych autorstwa Macieja Mesznika zaprezentuje Centrum Tradycji Tkackich prudnickiego muzeum. Gliwicki artysta jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. » więcej 2024-09-26, godz. 19:00, Wiadomości z regionu "Czy jeszcze jest sens istnienia takiego powiatu?”. Powiat prudnicki chce przekazać drogi gminom Powiat prudnicki zamierza przekazać gminom blisko 100 kilometrów dróg, którymi zarządza. Wzbudza to kontrowersje w gminach. Natomiast władze powiatu powołują się na zapisy ustawowe i wyroki sądów, które dają taką możliwość… » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »