Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-07-05, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Coraz więcej zakończonych inwestycji, coraz mniej zawiadomień o rozpoczęciu nowych

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Agnieszka Stefaniak]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Agnieszka Stefaniak]
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Wzrosła liczba zawiadomień o zakończeniu budowy w powiecie prudnickim. W tym półroczu było ich więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
- Spowodowane jest to tym, że od 28 kwietnia przy zakończeniu budowy wymagamy przedstawienia świadectwa energetycznego - mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. - Inwestorzy spieszyli się, aby jeszcze zdążyć bez tego dokumentu. Zawiadomień o rozpoczęciu budowy jest trochę mniej. W zeszłym roku za pierwsze półrocze było ich 172, a teraz mamy 141. Zakończyliśmy, taką grubszą sprawę legalizacji wytwórni mas bitumicznych. To kosztowało tego, który zrobił samowolę, 125 tysięcy złotych, a obiekty te funkcjonują już legalnie.

W ubiegłym roku nadzór budowlany odnotował więcej bezpłatnych legalizacji samowoli budowlanych.

- Jeżeli w tym roku legalizujemy taką samowolę, to już za opłatą legalizacyjną. Inwestorzy mają do wyboru rozebrać budynek, albo zalegalizować samowolę. Raczej wybierają rozbiórkę, bo jest tańsza. To chodzi zwykle o garaże, komórki, czy tego typu rzeczy – dodaje Marek Ruda.

Nie maleje liczba zwykle anonimowych zawiadomień, w których mieszkańcy powiatu prudnickiego informują o domniemanym lub rzeczywistym łamaniu prawa budowlanego.
Natomiast Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Prudniku od dłuższego czasu boryka się z brakiem pracowników.
Marek Ruda
Marek Ruda

Zobacz także

2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »