Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-07-05, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Coraz więcej zakończonych inwestycji, coraz mniej zawiadomień o rozpoczęciu nowych

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Agnieszka Stefaniak]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Agnieszka Stefaniak]
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Wzrosła liczba zawiadomień o zakończeniu budowy w powiecie prudnickim. W tym półroczu było ich więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
- Spowodowane jest to tym, że od 28 kwietnia przy zakończeniu budowy wymagamy przedstawienia świadectwa energetycznego - mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. - Inwestorzy spieszyli się, aby jeszcze zdążyć bez tego dokumentu. Zawiadomień o rozpoczęciu budowy jest trochę mniej. W zeszłym roku za pierwsze półrocze było ich 172, a teraz mamy 141. Zakończyliśmy, taką grubszą sprawę legalizacji wytwórni mas bitumicznych. To kosztowało tego, który zrobił samowolę, 125 tysięcy złotych, a obiekty te funkcjonują już legalnie.

W ubiegłym roku nadzór budowlany odnotował więcej bezpłatnych legalizacji samowoli budowlanych.

- Jeżeli w tym roku legalizujemy taką samowolę, to już za opłatą legalizacyjną. Inwestorzy mają do wyboru rozebrać budynek, albo zalegalizować samowolę. Raczej wybierają rozbiórkę, bo jest tańsza. To chodzi zwykle o garaże, komórki, czy tego typu rzeczy – dodaje Marek Ruda.

Nie maleje liczba zwykle anonimowych zawiadomień, w których mieszkańcy powiatu prudnickiego informują o domniemanym lub rzeczywistym łamaniu prawa budowlanego.
Natomiast Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Prudniku od dłuższego czasu boryka się z brakiem pracowników.
Marek Ruda
Marek Ruda

Zobacz także

2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »